Facebook Google+ Twitter

W sobotę powitanie lata. Latawce zakryją niebo nad Warszawą

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2015-06-18 18:48

20 czerwca na Podzamczu w Warszawie pojawi się na niebie około pół tysiąca różnorodnych latawców. A to wszystko z okazji Wianków nad Wisłą, organizowanych po raz 20. przez Stołeczną Estradę.

 / Fot. „Latawiec zabawka” autorstwa I, Kkic. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Latawiec_zabawka. Podczas wielkiej parady (zaplanowanej na godzinę 19.00) wzbije się w niebo nawet pół tysiąca latawców. Będą latające delfiny, ośmiornice, skalary, koniki morskie, kaczki, żółwie.

Latawce będziemy wypuszczać w kilku seriach na wysokość 5-10 metrów, bo wtedy najpiękniej się prezentują – zapowiada Przemysław Łasecki z firmy Ikar, który przygotowuje pokaz. – Pokażemy też tzw. latawce naziemne, unoszące się kilkanaście centymetrów nad ziemią, ale równie spektakularne. Ostateczny kształt pokazu zależy od warunków atmosferycznych. Dlatego trzymamy kciuki za pogodę.

Wcześniej wszyscy chętni będą mogli doskonalić technikę puszczania latawców pod okiem zawodowców. Z myślą o amatorach przygotowano dwieście tradycyjnych jednolinkowców w kształcie rombu. Zaplanowano konkurs latawców sterowanych, w których system linek umożliwia lepszą kontrolę lotu. Ich obsługa wymaga nieco wprawy, a do zawodów najlepiej zgłosić się w duetach. Niespodzianką powietrzną będzie także pokaz lotniczy Orlików.

Pokaz latawców to kolejny pomysł Stołecznej Estrady na oryginalne powitanie lata.

W ubiegłym roku podczas Pikniku Świętojańskiego w niebo na Podzamczu wzniosło się 15 kolorowych gigantów napełnionych helem. Przeleciały na praską stronę Wisły, a przymocowane do nich ogony w kształcie paproci przypominały świętojańską legendę o kwiecie zakwitającym w jedyną noc w roku.

W 2013 roku na publiczność spadł kolorowy deszcz optymizmu – 30 tysięcy wielobarwnych kartek z życzeniami stworzyło niezapomniany widok. Chwilę później widzowie zadarli głowy, by oglądać akrobacje w wykonaniu eskadry biało-
czerwonych Iskier. Zwieńczeniem podniebnych atrakcji był przelot boeinga 787 – samolot zaskoczył publiczność wyłaniając się zza skarpy Starego Miasta.

W 2008 roku na Podzamczu z okazji Nocy Świętojańskiej powstał gigantyczny wianek o średnicy 23 metrów! Wynik zgłoszono do Międzynarodowej Księgi Guinessa, a wianek zgodnie ze świętojańską tradycją wrzucony został w nurt rzeki. Rok później jego średnica miała 25 metrów. Do stworzenia wiankowej konstrukcji wykorzystano tysiąc kół ratunkowych. które przystrojono pędami roślin i kwiatami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Warto patrzeć w niebo, nie tylko z okazji Nocy Świętojańskiej, rozpoczęcia lata itp.:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.