Facebook Google+ Twitter

W sobotę rozpoczyna rozgrywki III liga

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-08-06 22:02

Rozpoczynający się 11 sierpnia sezon III ligi będzie ostatnim w obecnym kształcie tej klasy rozgrywkowej. Zgodnie z decyzją PZPN po jego zakończeniu czekają nas w polskim futbolu rewolucyjne zmiany, które najlepiej widać właśnie na przykładzie trzecioligowców. Miejsce w końcowej tabeli tych zmagań zadecyduje, w której lidze drużyna zagra za rok, a rozrzut jest naprawdę spory, bowiem równie dobrze można awansować do I ligi jak i pozostać w trzeciej.

Piłkarze Rakowa (ciemniejsze koszulki) i Rozwoju powinni liczyć się w walce o czołowe lokaty. / Fot. Dziennik ZachodniZaszczytu awansu na zaplecze ekstraklasy czyli do nowej I ligi dostąpi tylko mistrz III ligi. Zespoły z miejsc 2-4 na pewno awansują do nowo utworzonej II ligi (będą dwie 18-zespołowe grupy), natomiast to gdzie zagrają za rok drużyny, które uplasują się na pozycjach 5-8 zależy od liczby spadkowiczów z danego terenu. Pozostałe ekipy grać będą w nowej 16-zespołowej III lidze, w której występować będą tylko zespoły z województw śląskiego i opolskiego.

Jak widać sprawa jest dość skomplikowana, a wszystko i tak wyjaśni się dopiero po zakończeniu zmagań, bo do rozstrzygnięć sportowych mogą przecież jeszcze dojść degradacje klubów zamieszanych w aferę korupcyjną. W niczym nie zmienia to jednak faktu, że trzecioligowe rozgrywki w tym przedrewolucyjnym sezonie zapowiadają się bardzo ciekawie.

Po czerwcowym awansie do GKS Jastrzębie oraz GKS Katowice do II ligi liczba przedstawicieli naszego regionu w trzecioligowych rozgrywkach uległa zmniejszeniu. Co prawda po wygranych barażach z Ruchem Radzionków awans wywalczyła Koszarawa Żywiec, ale z powodu ogromnych długów z rozgrywek wycofała się Szczakowianka Jaworzno (jej miejsce zajęła Arka Nowa Sól jako spadkowicz, który uplasował się najwyżej w tabeli). Województwo śląskie reprezentować więc będą cztery drużyny - poza beniaminkiem z Żywca także Raków Częstochowa, Rozwój Katowice i Walka Zabrze. Drużyna z Makoszowych ma co prawda spore problemy ze skompletowaniem składu, ale trener Marek Mandla wierzy, że jednak przystąpi ona do rywalizacji.

Równie liczna jak nasza jest reprezentacja województwa dolnośląskiego (Chrobry Głogów, Gawin Królewska Wola, Miedź Legnica i beniaminek Orzeł Ząbkowice Śląskie), natomiast pod względem ilościowym przoduje województwo lubuskie mające aż sześć ekip - Arka Nowa Sól, GKP Gorzów Wielkopolski, Lechia Zielona Góra, Pogoń Świebodzin, Polonia Słubice i beniaminek Unia-Kunice Żary. Najskromniej wyglądają w tym gronie przedstawiciele Opolszczyzny, którą reprezentują Skalnik Gracze i beniaminek MKS Kluczbork.

W ubiegłym sezonie za plecami śląskiej dwójki, która zdobyła awans, uplasowały się zespoły Gawinu, Polonii, Rakowa i Rozwoju. Liczymy, że teraz również te zespoły będą walczyły o promocję do I lub II ligi, a w roli Czarnych Koni mogą wystąpić ekipy ze stolic województwa lubuskiego czyli Lechia oraz GKP.

Regulamin rozgrywek- Zwycięzca rozgrywek uzyska awans do nowej I ligi.
- Zespoły z miejsc 2-4 uzyskają awans do nowej II ligi.
- Zespoły z miejsc 5-8 zagrają w nowej II lub III lidze w zależności od liczby spadkowiczów z II ligi z województw śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego i lubuskiego.
- Zespoły z miejsc 9-16 zagrają w nowej III lidze.

Trudno wskazać faworytaRudolf Budgoł, prezes Śląskiego ZPN:

- Miniony sezon był dla drużyn z województwa śląskiego grających w III lidze bardzo udany. Żadna z nich nie broniła się przed spadkiem, a większość uplasowała się w czołówce tabeli. Najwięcej powodów do radości mieli w Jastrzębiu i Katowicach. Obydwa GKS-y awansowały do II ligi i teraz z powodzeniem walczą na zapleczu ekstraklasy.

W tym sezonie nasz region w III lidze reprezentować będą tylko cztery zespoły. Największe szanse na włączenie się do walki o awans ma Raków. W Częstochowie przed paru laty oparto drużynę na własnych wychowankach, w modernizację stadionu mocną włączyło się miasto, a w przypadku awansu w klub ma zainwestować poważny sponsor.

W poprzednim sezonie dobrze radził sobie w III lidze Rozwój. To klub środowiskowy, ale dobrze wykonujący swoją robotę i mam nadzieję, że katowiczanie znów będą w czołówce. Walka przeżywa obecnie spore kłopoty finansowe, ale mam nadzieję, że jakoś się w Zabrzu pozbierają i drużyna trenera Marka Mandli przystąpi do rozgrywek. Beniaminkiem jest Koszarawa. W Żywcu długo czekano na III ligę i to środowisko na pewno zasługuje na tę klasę rozgrywkową, ale poprawy wymaga tam baza.

Kluby III ligi mają to do siebie, że ich sytuacja finansowa zmienia się jak w kalejdoskopie, dlatego trudno jest wskazać faworyta rozgrywek. Moim zdaniem w walce o awans powinny liczyć się Gawin Królewska Wola i Lechia Zielona Góra, ale kilka innych drużyn na pewno może sprawić niespodzianki.

Jacek Sroka - Dziennik Zachodni

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.