Facebook Google+ Twitter

W Sopocie będzie można zobaczyć największe dzieła Rodina. Wystawa zostanie otwarta 19 sierpnia

W Sopocie będzie można zobaczyć dziesięć sztandarowych rzeźb Augusta Rodina. Wystawa otwarta zostanie 19 sierpnia i potrwa do 10 września.

 / Fot. materiały prasowe- Zostały odlane z brązu w 1998 roku przez nowojorską odlewnię Elliot Gantz - opowiada kurator wystawy Katarzyna Dąbrowska. - Wśród nich znajdą się tak znane jak „Myśliciel”, „Ewa, „Wieczny Idol”, „Wieczna wiosna” - zaprojektowano je do nigdy nieukończonych monumentalnych „Wrót Piekieł”, które miały być symboliczną wizją zainspirowaną „Boska Komedią”. Artysta pracował nad Wrotami 38 lat.

Niezwykle ciekawa jest rzeźba przedstawiająca tancerza Wacława Niżyńskiego, ujętego w pozie tuż przed wyskokiem. Rodin był pod ogromnym wrażeniem jego talentu i stanął nawet w obronie Niżyńskiego, którego występ w „Popołudniu Fauna” Debussy’ego w 1912 roku wzbudził ogromne kontrowersje, a nawet zgorszenie. Prawdopodobnie Niżyński w geście wdzięczności zgodził się pozować rzeźbiarzowi jeszcze w tym samym roku - opowiada kurator. August Rodin znany był z tworzenia okazałych figur z brązu i marmuru. Uważany jest przez niektórych krytyków za najlepszego rzeźbiarza portrecistę w historii rzeźby.

W wieku 38 lat, w atmosferze wielkich sporów na Paryskim Salonie, wystawiono jego pierwsze poważne dzieło „Epoka Brązu”. Było tak doskonale wymodelowane, że zarzucano mu sporządzenie gipsowego odlewu bezpośrednio na ciele modela. Zmarł w wieku 77 lat. Zgodnie z życzeniem Rodina - odlew jego rzeźby „Myśliciel” został postawiony obok jego grobu w Meudon. Oprócz rzeźb na wystawie jest też 30 grafik Rodina, z teki „Les Dessins de Auguste Rodin” z heliograwiurami wykonanymi przez Maison Goupil w 1897 roku. Artysta przekazał wydawcy ponad 1500 rysunków, spośród których wybrano 142 tworząc ekskluzywną tekę w limitowanej liczbie 125 egzemplarzy.

Wystawa „August Rodin”. Sopot, ul. Boh.Monte Cassino 43. Wystawa do 10.09

Grażyna Antoniewicz (aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.