Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1290 miejsce

W Sopocie zakończył się XVII Festiwal Dwa Teatry

W Sopocie zakończył się 21 czerwca 2017 roku XVII Festiwal Dwa Teatry. Podczas uroczystej gali wręczono nagrody dla twórców najlepszych spektakli telewizyjnych i słuchowisk radiowych.

Logo XVII Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie. / Fot. materiał prasowyGalę finałową w sopockim hotelu Sheraton prowadzili: Danuta Stenka i Artur Żmijewski. Nie pojawił się na niej prezes TVP Jacek Kurski. Impreza rozpoczęła się od wręczenia Wielkich Nagród Ewie Dałkowskiej i Olgierdowi Łukaszewiczowi za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji.

Do konkursu w tym roku stanęło 26 realizacji radiowych i 13 telewizyjnych. Grand Prix XVII Festiwalu Dwa Teatry otrzymało słuchowisko "Lilla Weneda" Juliusza Słowackiego w reżyserii Dariusza Błaszczyka oraz spektakl "Posprzątane" Sarah Ruhl w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej. Najlepszymi aktorkami zostały: Danuta Stenka, nagrodzona za rolę Gwinony w słuchowisku "Lilla Weneda" i Joanna Szczepkowska grająca w autorskim monodramie "Goła baba". ta ostatnia, odbierając nagrodę zacytowała swój wierszyk: Żadne nagrody nie naprawią szkody, jakie nam funduje rząd, co państwo psuje. Najlepszymi aktorami festiwalu zostali Stanisław Brudny za rolę w słuchowisku Scena ze spektaklu 'Posprzątane' nagrodzonego Grand Prix. / Fot. Ireneusz Sobieszczuk/TVPradiowym "Ten jeden moment przed świtem" i Piotr Adamczyk odebrał to wyróżnienie za role w dwóch spektaklach: "Posprzątane" i "Listy z Rosji". Jury pod przewodnictwem Grażyny Barszczewskiej przyznało też trzy honorowe wyróżnienia aktorskie: za rolę kardynała Karola Wojtyły w spektaklu "Totus Tuus” w reżyserii Pawła Woldana dla Ireneusza Czopa; za rolę Jenny von Westphalen w spektaklu "Narodziny Fryderyka Demuth” w reżyserii Macieja Wojtyszki dla Dominiki Bednarczyk i za rolę Lipskiej w spektaklu "Traktat o miłości” w reżyserii Agaty Puszcz, dla Agnieszki Podsiadlik.

Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą współczesności otrzymał Marcin Troński, autor i reżyser słuchowiska "Nie jestem wielbłądem" o aktorze filmowym, teatralnym i radiowym Andrzeju Szalawskim, ojczymie autora. Nagrodę im. Janusza Hajduna za realizację akustyczną aż pięciu słuchowisk zgłoszonych do konkursu otrzymał Andrzej Brzoska. Nagrodę za reżyserię radiową otrzymała Anna Wieczur - Bluszcz za słuchowisko "Lento rubato" Marka Kochana. W konkursie spektakli telewizyjnych nagrodę za reżyserię otrzymał Wawrzyniec Kostrzewski za spektakl "Listy z Rosji" Astolphe'a de Custine'a. Nagrodę za oryginalny polski tekst dramatyczny za utwór "Narodziny Fryderyka Demuth" otrzymał Maciej Wojtyszko.

Galę wręczenia nagród uświetnił recital Stanisławy Celińskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.