Facebook Google+ Twitter

W spółdzielniach gigantyczne kolejki po tanie mieszkania

Ponad tysiąc wniosków o wykup własnego mieszkania wpłynęło do biura spółdzielni mieszkaniowej „Bródno” w Warszawie w ostatnich dniach. Jednak formalnie wnioski o wykup lokum mogły być składane dopiero od wtorku.

31 lipca weszła w życie nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Budowa mieszkań spółdzielczych była w latach 60., 70. i 80. finansowana częściowo z kieszeni lokatora, a w lwiej części z umarzanego przez państwo kredytu. Do tej pory, by w pełni je wykupić należało ten umorzony kredyt spłacić spółdzielni proporcjonalnie do aktualnej wartości rynkowej mieszkania. Po nowelizacji do uwłaszczenia wystarczy spłacić spółdzielni wartość nominalną kredytu. W efekcie sumy te sięgają kilku do kilkunastu złotych plus koszty urzędowe (paręset złotych).

Nowe prawo weszło w życie dziś i dopiero od teraz można formalnie rozpatrywać wnioski. Mimo to w warszawskiej spółdzielni mieszkaniowej „Bródno” ludzie już od początku lipca próbowali składać wnioski o uwłaszczenie przez spłacenie wartości nominalnej kredytu. Próbowali, bo zgodnie z prawem nie powinni tego robić, gdyż zostałyby one rozpatrzone według starej ustawy i odrzucone. Mimo że tylko 35 proc. mieszkań spółdzielni jest nieuwłaszczonych, to trzeba wziąć pod uwagę, że jest to jedna trzecia z 22 800 domostw. Starszych lokatorów nie przekonywało tłumaczenie, że ustawa wejdzie w życie 31 lipca. Bardziej ufali plotce, że tylko do tego dnia wolno im wniosek złożyć. Bródnowska spółdzielnia zrobiła więc nieformalną przysługę petentom oraz sobie, bo oszczędzi zbędnej pracy przy ponownym rozpatrywaniu wniosków. Spółdzielnia przyjmowała fizycznie podania przed 31 lipca, natomiast ich rozpatrywanie rozpocznie się dopiero dziś tak, by objęła je nowa ustawa.

Dziś tłumów przed biurem na Bródnie już nie ma. Przed wejściem do instytucji stoi ledwie mała grupka ludzi. Są to członkowie komitetu kolejkowego oraz ludzie, którzy są najbliżej w kolejce. Komitet kolejkowy dostarcza biuru dane następnych w kolejce petentów. Dzięki temu dokumenty mogą być wcześniej wyciągnięte i sprawdzone. Skraca to czas obsługi interesantów. Sprawa pozostaje jednak kontrowersyjna, bo 65 proc. mieszkań zostało wykupionych w starym trybie. Poprzedni mieszkańcy musieli zapłacić wielokrotnie więcej tylko dlatego, że wykupili swoje mieszkania przed wejściem w życie nowej ustawy.

Zobacz film sprzed bródnowskiej spółdzielni.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

1) Cieszę się, że tekst wyjaśnia kwestie, o których ktoś chciał przeczytać i mam nadzieję, że robi to wystarczająco dogłębnie.

2) Skejtera nagrałem, bo tak mi podpowiedział instynkt. Rozum mówił, że to nie pasuje do tematu, ale stwierdziłem, że przecież oni (było ich dwóch lub trzech zależnie od momentu) tam byli i stanowili element faktycznego kolorytu lokalnego, więc dlaczego by ich nie uwzględnić. Tym bardziej, że efekt okazuje się cieszyć oko:). Miło, że koncepcja się spodobała.:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczywiście powala :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.