Facebook Google+ Twitter

W sprawie Blidy wyczerpał się dialog z prokuraturą – mówi RPO

RPO: w sprawie Barbary Blidy wyczerpał się dialog z obecnym Prokuratorem Generalnym. W radiowej Trójce prof. Lipowicz mówiła, że prokuratura nie reagowała na jej argumenty. Rzecznik wskazywała też na istniejące problemy w prokuraturze.

 / Fot. Wikipedia, Autor: Boston9Gość radiowej Trójki, Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO), Irena Lipowicz mówiła, że zamierza powrócić do sprawy śmierci Barbary Blidy, gdy będzie nowy Prokurator Generalny. Prof. Irena Lipowicz powiedziała, iż ma wrażenie, że wyczerpał się dialog między jej biurem, a Prokuraturą Generalną. W rozmowie w Trójce wskazywała na problemy w prokuraturze. Podała jako przykład, reakcję Prokuratury Generalnej, na postępowanie prokuratora z Myślenic, który zwrócił się o płatną przez podatników ekspertyzę o tym, "co oznacza symbol swastyki".

Zobacz zdjęcie - Rzecznik Praw Obywatelskich, Irena Lipowicz o problemach prokuratury (Salon polityczny Trójki) - RPO w sprawie Blidy.

– Używa pieniędzy podatnika, na zlecenie ekspertyzy, czym jest ten tajemniczy znak – powiedziała pani RPO. Rzecznik Irena Lipowicz zwróciła się do Prokuratora Generalnego Andrzeja Szeremeta o wyjaśnienie tej sprawy, bo - w jej ocenie - "pieniądze zostały wydane bezzasadnie", o czym podaje Polskie Radio.

W odpowiedzi - jak mówiła rzecznik Irena Lipowicz - Prokuratura Generalna wyjaśniła, że w tej sprawie nic nie może zrobić i że był to pojedynczy przypadek. Zdaniem pani rzecznik, to nieprawda, przecież można wydać wytyczne w tej sprawie. Zaproponowała też, aby Prokurator Generalny, jako przełożony innych prokuratorów, wybrał się na Marsz Żywych do Auschwitz, i zachęcił prokuratorów do oddania hołdu, wszystkim tym, którzy tam zginęli.

Według Ireny Lipowicz - dałby w ten sposób, przykład innym prokuratorom. Dodała, że teraz mamy całkiem podobny przypadek prokuratora w Białymstoku, który myśli i jest chyba przekonany, że swastyka to znak hinduski.

Przypomnijmy, że prokurator z Białegostoku, gdy władze miasta walczą z rasistowskimi znakami na murach, i kiedy wpływa doniesienie o namalowanej na murze swastyce, prokuratura odmawia ścigania sprawców malowanych swastyk i uzasadnia, że "nazwa swastyka pochodzi z sanskrytu i oznacza przynoszący szczęście". A, więc swastyka to nie nazizm, lecz hinduskie szczęście, o czym pisały w czerwcu: "Gazeta Wyborcza" i tygodnik "Wprost". Prokurator białostocki odmówił wszczęcia postępowania i wyjaśnienia sprawy. Uzasadnił, że nie wszędzie swastyka kojarzy się z nazizmem.

Ze strony opozycji pojawiają się zarzuty, że krytyka RPO - to może być odpowiedź na toczący się spór odnośnie do śledztwa w sprawie Barbary Blidy. Rzecznik Irena Lipowicz odpowiada, że występuje także z interwencjami do władz policji i służby więziennictwa, a w tych instytucjach odpowiedzi są rzeczowe. – A prokuratura ma reakcje obronne, zanim zastanowi się, czy nie mam racji – oświadczyła dziś w Trójce, Irena Lipowicz.

Pani rzecznik powiedziała, że w sprawie Barbary Blidy, wyczerpał się dialog z obecnym Prokuratorem Generalnym. Jak podkreśliła, prokuratura nie reagowała na jej argumenty. Mówiono też – musimy chronić Bogusia - przypomniała. Rzecznik RPO zamierza zająć się sprawą, gdy będzie nowy Prokurator Generalny. - Dla mnie to się nie przedawnia. Będę wracać do tej sprawy – powiedziała.

RPO mówiła także o prawach tymczasowo aresztowanych. Takie osoby powinien mieć prawo, aby wypowiedzieć się przed sądem w sprawie przedłużenia aresztu. – Jest wiele skamielin z poprzedniego systemu, które przechowały się w prokuraturze. Patrzę na to w świetle tego, co się dzieje w innych krajach. Nie można 25 lat po transformacji tłumaczyć się, że jesteśmy krajem transformacyjnym i zmieniamy ustrój – powiedziała pani rzecznik.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Znów stanęło na tym, że kobiety są nieziemsko wrażliwe. Chociaż przykład przekuwania uczuć dla dobra państwa nie zawsze świadczy o dobrym smaku czy pobożnym altruizmie. Po słynnym wybryku rockmana Jana B. w 1986r. wielu młodych mężczyzn (do lat 18) odczuwało dziwne poczucie winy, które pogłębiało się, dzięki zjawisku bijącemu na głowę "moherowe berety". Wszelakie trójki klasowe, czy inne żeńskie formacje dopatrywały się u każdego jakiejś gotowości do popełnienia świadomego aktu ekshibicjonizmu. Dość obsesyjne posłannictwo (nie jedyne, jak to w krajach rozwijających się). Dalekowzroczność tych pań nie dopuszczała nawet myśli, że lada moment trzeba będzie "przebranżowić" się i tych samych ludzi etykietować na miarę nowych czasów, a to wszystko tylko po to, aby porządek był.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomku, zgodzę się że nie ogarniam. Nie ogarniam jak takie coś można nazwać sztuką. Wydźwęk tego czegoś był jednoznaczny - pojawił się krzyż z powieszonymi genitaliami, a nazwa tego czegoś, czyli pasja, oznacza dzieło artystyczne przedstawiające mękę Jezusa. Zbieg okoliczności? Tu nie chodzi jedynie o zestawienie pojedynczego słowa jak w we wspomnianej grze.
I tak generalnie w dyskusji dobrze jakbyś zdefiniował co dla Ciebie jest sztuką a co nie. Od tego trzebaby wyjść.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Bartku - Obraża się nie symbol lecz ludzi dla których przedstawa on jakąś wartość.- to zbyt skomplikowane, nie wszyscy potrafią to zrozumieć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bartku, naucz się czytać ze zrozumieniem, albo wysil się i odnieś do meritum, którym tu jest przekaz, sztuka, nie plucie w kościele na krzyż czy monstrancję.
Kółko i krzyżyk to gra, postawiłem ją celowo na drugim biegunie, dla równowagi ( w definicji jest słowo krzyż nawet)
Jeżeli to dla ciebie za trudne ( sztuka) zrozumiem, bez żadnego złośliwego podtekstu.
Nie wstyd się przyznać, że czegoś się nie ogarnia. Ja tak zrobiłem w wątku o ekonomii.
Każdy ma inne imponderabilia.

Do flagi się nie odniosłem, bo to ewidentnie nosiło znamiona niesmacznej prowokacji.
Tak samo bym się oburzył, jakby ktoś umazał krzyż katolicki, czy gwiazdę Dawida w odchodach.
Nie założyłbym także majtek biało-czerwonych. Choć Amerykanie latają w barwach narodowych, choć są uważania, za super patriotów, to jest właśnie kwestia podejścia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomku, poczekam aż zechcesz rozmawiać poważnie a nie wypisywać bzdury typu kółko i krzyżyk. Dziwne że do flagi się nie odniosłeś. Obraża się nie symbol lecz ludzi dla których przedstawa on jakąś wartość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bartłomieju widziałeś instalację z krzyżykiem ( czemu tak nie nazwać dwóch prostokątów) z naklejonym zdjęcie genitaliów?
Gra w kółko i krzyżyk jest obrażaniem krzyża?
Każdy widzi co chce. Afrykanin w instalacji Nieznalskiej zobaczyłby tylko gołe jaja.

To akurat ekstremum wątku, więc łatwo o tym dyskutować. Poza tym jak można obrazić symbol? Kto ma o tym decydować ? Przecież to bzdura.

Oblać krzyż krwią i obwiesić wnętrznościami, to obraza, czy próba zmuszenia do refleksji? ( obrazy Beksińskiego).
Jakoś nikomu nie przyszło (jeszcze?- bo nikt z nawiedzonych na to nie wpadł ?) do głowy
zdejmować obrazy ze ścian muzeum.

Definicję krzyża, gwiazdy, potwora spaghetti pozostawmy sumieniom, nie osądom obrażonych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najłatwiej sprawę wykpić, jak to panowie mają w zwyczaju. Nikt nie mówi że pierwsze lepsze skrzyżowane deski to symbol chrześcijański, ale jak jakaś "artystka" przedstawia genitalia na krzyżu i nazywa to pseudodzieło "pasja" to sens jest jednoznaczny. Tak samo jak polskia flaga nie powinna być publicznie wbijana w gówno, tak samo krzyż będący symbolem religijnym setek milionów ludzi nie powinien byś zestawiany z genitaliami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeszcze trochę... a nie będzie można wyrwać i wymienić niejednego starego okna, bo wiele z nich ma środkową część w kształcie krzyża i łudząco przypominają takie struktury stawiane w różnych miejscach kultu religijnego, a wykonane bywają z najrozmaitszych materiałów (drewno, metal, beton, szkło, kamienie i inne)...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak się znieważa krzyż ?

Kto o tym decyduje, czy prezentacja ma charakter krzyża, czy to dwie skrzyżowane kreski, deski, pręty patyki, kartki, genitalia?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak sie składa panie Andrzeju że krzyż JEST bezkarnie znieważany, podobnie jak inne symbole Chrześcijaństwa. To co wyczynia pani Lipowicz to chyba wywieranie nacisków na prokuraturę. Sprawa Blidy ma jej zdaniem mieć jakieś z góry określone zakończenie? Scenariusz jej się nie zgadza?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.