Facebook Google+ Twitter

W środę obchodziliśmy Dzień Weterana

Dzień 29 maja ustanowiono Dniem Weterana Działań Poza Granicami Państwa. To święto wszystkich żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy z polecenia Rzeczypospolitej, wypełniali swoje służbowe obowiązki poza granicami kraju.

 / Fot. Scrim printOd blisko 60 lat polscy żołnierze uczestniczą w międzynarodowych misjach i operacjach pokojowych pod auspicjami organizacji międzynarodowych. Wystarczy wspomnieć o misjach pokojowych ONZ, czy z ostatnich lat udział w operacji Pustynna Burza, w Iraku i Afganistanie. W sumie około stu tysięcy żołnierzy. Dzień Weterana to właśnie ich święto.

Ustawa o weteranach działań poza granicami państwa weszła w życie 1 kwietnia 2012 roku. Na mocy ustawy dzień 29. maja został ogłoszony ogólnopolskim świętem weteranów. W ubiegłorocznych obchodach uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz RP.

Dzień Weterana w Marynarce Wojennej. / Fot. M. Kulczyński (MW RP)Tegoroczne uroczystości zaplanowano w wielu miejscowościach. Obok części oficjalnej obchodów, np. we Wrocławiu zorganizowano konferencję naukową, rajd rowerowy, inscenizacje grup historycznych. A w Gdyni przy Płycie Marynarza Polskiego na skwerze Kościuszki wystawiono warty honorowe.

W Marynarce Wojennej RP uroczystości Dnia Weterana były okazją do wręczenia szczególnie zasłużonym marynarzom odznaczeń państwowych nadanych przez Prezydenta RP oraz dowództwo sił operacyjnych w Afganistanie.

Dzień Weterana to nowe święto w polskim kalendarzu, ale już na portalach społecznościowych pojawiło się wiele wpisów z tej okazji.


Zobacz także:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dziwny ten świat... Młodzi ludzie nadstawiają karku za marne grosze, a politycy cynicznie grają na uczuciach patriotycznych, wygłaszając wzniosłe tyrady o racji stanu, honorze, ojczyźnie i sławieniu dobrego imienia Polski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.