Facebook Google+ Twitter

W środę rozpoczęły się igrzyska paraolimpijskie w Londynie

W środę wieczorem odbyła się ceremonia otwarcia XIV Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie. Do 9 września o 503 komplety olimpijskich medali będzie walczyć ponad 4 tys. sportowców ze 166 reprezentacji, w tym 101 Polaków.

Zegar na Trafalgar Square, odliczający czas do rozpoczęcia igrzysk paraolimpijskich / Fot. Aurelien Guichard, CC 2.0Ceremonia rozpocznie się o 21.30 polskiego czasu na londyńskim Stadionie Olimpijskim. Po części artystycznej, zatytułowanej "Oświecenie", nastąpi parada olimpijczyków i uroczyste zapalenie znicza. Chorążym polskiej reprezentacji będzie 46-letnia lekkoatletka Renata Chilewska, która może pochwalić się sześcioma medalami igrzysk paraolimpijskich z 1992, 2004 oraz 2008 roku w trzech konkurencjach rzutowych: rzucie oszczepem i dyskiem oraz pchnięciu kulą. Na ceremonii ma pojawić się fizyk Stephen Hawking, najbardziej znany niepełnosprawny naukowiec.

Paraolimpijczycy będą zmagać się w 20 dyscyplinach i 503 konkurencjach. Polacy wystąpią w 11 dyscyplinach.

Polscy niepełnosprawni sportowcy zadebiutowali w paraolimpijskich zmaganiach 40 lat temu w niemieckim Heidelbergu - zdobyli wtedy 33 medale, w tym 14 złotych. Pod względem zdobyczy medalowych, najbardziej udane były zawody w holenderskim Arnhem w 1980 roku - Polacy przywieźli stamtąd aż 177 krążków (75 złotych, 50 srebrnych i 50 brązowych - nasi sportowcy zajęli wtedy drugie miejsce w tabeli medalowej za Stanami Zjednoczonymi). Cztery lata temu w Pekinie, Polacy zdobyli 30 krążków, w tym 5 złotych. Był to najsłabszy start naszych reprezentantów w historii. Mimo tego i tak zaprezentowali się lepiej, niż ich zdrowi koledzy.

Serwis Bankier.pl poinformował, że prawdopodobnie po raz pierwszy w historii uda się sprzedać wszystkie wejściówki na paraolimpijskie zawody.

Ceremonia zamknięcia igrzysk paraolimpijskich w Londynie i wręczenie ostatnich medali odbędzie się 9 września.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.