Facebook Google+ Twitter

W Stanach Zjednoczonych trwa program masowego dodruku dolara

Jaki wpływ na światową gospodarkę i rynki finansowe będzie miał trwający obecnie program dodruku dolara w USA?

 / Fot. Wiesław Zajiczek

Komunikat FOMC


Amerykański Komitet Otwartego Rynku (FOMC) na wczorajszym posiedzeniu, zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi, pozostawił stopy procentowe bez zmian. Jednocześnie zapowiedział kontynuowanie ogłoszonego w listopadzie zeszłego roku programu poluzowania ilościowego (Quantitative Easing 2 - QE2) bazy monetarnej. Co to jest poluzowanie ilościowe? W ramach tego programu skupowane są rządowe obligacje skarbowe o łącznej wartości 600 mld dolarów - ok. 75 mld dolarów miesięcznie. Program skupu obligacji potocznie zwany jest dodrukiem pieniądza, gdyż w jego wyniku zwiększa się baza monetarna. FED skupując obligacje, wypuszcza ogromne ilości pieniądza do systemu bankowego. ,,Drukowanie" jest tu słowem potocznym, gdyż większość tych pieniędzy wypuszczana jest w postaci elektronicznych zapisów. Program kontynuowany ma być do końca drugiego kwartału, ale FOMC - jak poprzednio - zapowiedział monitorowanie programu skupu i ewentualne dostosowywanie go do informacji płynących z gospodarki. FED jako przyczyny programu podaje niesatysfakcjonujący wzrost gospodarczy i zbyt niską inflację. Każdy Amerykanin wie, że realna inflacja jest wysoka, ceny dóbr konsumpcyjnych wzrastają w szybkim tempie. Widocznie jednak wskaźniki brane pod uwagę przez FED tego nie uwzględniają. W komunikacie FOMC wymieniono osoby głosujące za QE, natomiast po raz pierwszy nie pojawiła się informacja o głosie Thomasa M. Hoeniga. Wcześniej głosował on przeciwko.

Jak dużo pieniędzy się drukuje?


Warto wspomnieć, że przed rozpoczęciem programu QE2 baza monetarna USA (czyli ilość gotówki w obiegu i kasach banków), wynosiła ok. 2 biliony dolarów , zatem w wyniku całego programu zwiększy się ona o ok. 30 proc. Warto przypomnieć, że w 2005 r. baza monetarna wynosiła ok 800 mld dolarów, co pokazuje, jak wielki jest łączny efekt poluzowań ilościowych.

Wpływ na gospodarkę i rynki finansowe


Nie trzeba wiele mówić, jaki to ma wpływ na rynki finansowe, wystarczy spojrzeć na dowolny z wykresów cen w dolarach, popularnych surowców takich jak złoto, srebro, ropa czy miedź. Te wykresy nie obrazują jakiejś gigantycznej bańki spekulacyjnej. Zamiana rolami osi współrzędnych daje wykresy upadku dolara - upadku wynikającego z nieskrępowanego dodruku. W długim terminie program ten powinien pociągnąć za sobą degradację innych walut. Ceny towarów. Wpływ QE2 na inne waluty jest dwojaki. Z jednej strony surowce stają się droższe, także dla innych walut (w nierównym stopniu), dlatego ich siła nabywcza spada (co w dłuższym terminie oznacza inflację). Z drugiej strony poluzowanie ilościowe USD zachęca rządy innych państw do takich praktyk, czego przykładem jest Japonia, gdzie również przeprowadza się QE. Europejski Bank Centralny (EBC) na razie nie stosuje tak szerokiego programu QE, ale w sytuacji formalnego bankructwa krajów PIIGS gdy ceny CDS-ów (instrumentów zabezpieczających przed upadkiem państw emitujących obligacje) osiągają szczyty i spekulanci rzucają się na te kraje, EBC także skupuje ich obligacje. Ciekawe jest to, że na długoterminowym wykresie EUR/USD od lat panuje nadrzędny trend spadkowy, zatem inwestorzy jeszcze gorzej postrzegają kraje strefy euro niż USA z masowym programem dodruku! Tak czy inaczej powinniśmy przygotować się na nadchodzący wzrost inflacji, widać ją już dobitnie w cenach surowców, także surowców rolnych, do których część inwestorów szaleńczo ucieka przed wpływem programów QE. Tuż po ogłoszeniu komunikatu kurs euro nieznacznie umacnia się do dolara, podobnie na niewielkim plusie jest indeks s&p500. Rynki spodziewały się kontynuacji QE2, dlatego nie zareagowały nerwowo.

Źródło informacji o polityce FED-u znajdziecie na stronie FRB:
FOMC - Press Release

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.