Facebook Google+ Twitter

W Starachowicach będą elektroniczne bilety

Miejski Zakład Komunikacji w Starachowicach wprowadza elektroniczne karty pasażera. Już od 1 maja jako pierwsi korzystać z nich będą mieszkańcy Starachowic, którym przysługują darmowe przejazdy w komunikacji miejskiej.

Niedawno byłam świadkiem kontrowersyjnej sytuacji w autobusie komunikacji miejskiej w Starachowicach. Kontrolerzy biletów wypisali mandat starszej pani. Jak to możliwe? Przecież osoby, które ukończyły 75 lat są zwolnione z zakupu biletów. Na nic zdało się oburzenie pasażerów. Mandat został wypisany.

Od 1 listopada 2008 decyzją Rady Miejskiej w Starachowicach wszelkie ulgi (w tym dla osób, które ukończyły 75 lat, emerytów i rencistów ) obowiązują tylko mieszkańców miasta i tylko na trasach na terenie miasta. Mieszkańcy pozostałych gmin płacą pełną cenę biletu, bez względu na wiek. Jak się okazuje mieszkańcy ościennych gmin nie mają takich ulg, bo szefowie samorządów nie podpisali z MZK w Starachowicach żadnych umów. Dlatego problem braku ulg leży po stronie wójtów, a nie po stronie przewoźnika.

Decyzja Rady Miasta wprowadza także zakaz łączenia biletów ulgowych (1,25 zł), chociaż suma dwóch takich biletów przekracza cenę biletu normalnego 2,00 zł. Jeśli nie masz przy sobie legitymacji uprawniającej do zniżki (np. legitymacji szkolnej ) musisz zakupić bilet normalny, bo nie można już skasować dwóch biletów ulgowych. Są już pierwsze mandaty ... i skargi mieszkańców, o czym donosi lokalna prasa ("Gazeta Starachowicka" 12/2009).

Nowy system elektroniczny w autobusach komunikacji miejskiej to pierwszy taki projekt, który będzie realizowany w województwie świętokrzyskim. Osoby, które dziś mają bezpłatne przejazd, podczas kontroli muszą pokazać dowód osobisty lub legitymację ubezpieczeniową. Kiedy otrzymają elektroniczną kartę ze swoim zdjęciem, inne dokumenty już nie będą wymagane. Nowe bilety będą wydawane bezpłatnie w MZK po dokonaniu rejestracji osoby uprawnionej do korzystania z takiej ulgi.

Wsiadając do autobusu pasażer będzie musiał przystawić kartę do kasownika, który przeczyta jego dane i wprowadzi je do systemu. Na podstawie tych informacji miejski przewoźnik wystawi fakturę za zwrot ulgi gminie Starachowice. Jeżeli nie przystawi się karty do czytnika, będzie to traktowane jak jazda bez biletu przez kontrolerów posługujących się specjalnymi czytnikami kart. W najnowszych autobusach MAN są już kasowniki przygotowane do sczytywania elektronicznych biletów. W pozostałych autobusach takie czytniki będą zamontowane do końca marca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 16.03.2009 21:02

Jak na dłoni widać że proste istnienie przepisu nie wystarczy tej badzie darmozjadów w oficjalnej nowomowie zwanych urzędnikami do tego by go zastosować, przecież muszą oni wykazać potrzebę swego istnienia a najprościej jest to zrobić wprowadzając kolejne zaświadczenie/kartę/idiotyfikator którego a jakże odpłatnym wydaniem już oni się zajmą umożliwiając tym samym działanie przepisu który jak dotychczas działał normalnie bez ich pomocy lecz tak pozostać nie może bo przydup..sy jedynie słusznej władzy nie mieli by co robić na opłacanych z naszych pieniędzy posadkach i mogło by się okazać że są całkowicie zbędni (co jest prawdą).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.