Facebook Google+ Twitter

W starym kinie, czyli krakowskie wrzosowisko

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-07-28 15:24

Kinoteatr Wrzos łączy w sobie klimat róznych epok historycznych oraz pewien charakterystycznego dla Krakowa synkretyzmu w sztuce. Powstałe pod koniec lat 40. trzyma się mocno i OFF-owo.

Kinoteatr Wrzos / Fot. Iwona JuraszW dziewiętnastym wieku władze austriackie postanowiły utworzyć na prawym brzegu Wisły konkurencyjne dla Krakowa miasto. Wybrali teren leżący naprzeciw krakowskiego Kazimierza pod Górą Lasoty. Tak powstało Podgórze. Po tamtej stronie rzeki zawsze było trochę inaczej. Tak bez zadęcia i pompatycznych pomników. Jakoś swojsko i zacisznie niczym na atlantyckich plażach południowej części Anglii, gdzie po horyzont widnieją dzikie wrzosowiska. Podgórze tez ma swoje wrzosowisko. Takie muzyczne, filmowe i pełne sztuk wszelkich.

Kinoteatr Wrzos


Kinoteatr Wrzos łączy w sobie klimat róznych epok historycznych oraz pewien charakterystycznego dla Krakowa synkretyzmu w sztuce. Powstałe pod koniec lat 40. trzyma się mocno i OFF-owo. Surowym wnętrzem pamiętającym jeszcze socrealizm nie przeszkadza kolejnym pokoleniom tworzyć, marzyć i przekazywać to co jest najważniejsze prawdę i autentyzm. Potwierdza to wiele inicjatyw jakie mają miejsce w murach kinoteatru. Wrzos poszerzył swoją ofertę artystyczną i coraz śmielej dryfuje w kierunku teatralnym i muzycznym.

plakat imprezy / Fot. Jakub ZielinaUnikalny klimat starego studyjnego kina sprzyja realizacji kameralnych koncertów jazzowych. Na muzycznej scenie kina prezentują się nie tylko młode, debiutujące zespoły, ale też uznani jazzmani z wieloletnim dorobkiem artystycznym. Każdy koncert odsłania różnobarwne oblicze jazzu od tradycyjnego po fusion jazz i energetyczne funky. Kinoteatr gościł nie tylko gwiazdy polskiego jazzu, jak Pink Freud, Que Passa czy New Bone, ale również młode, debiutujące zespoły poruszające się w obrębie szeroko pojętego jazzu. Jazzowe piątki we Wrzosie cieszą się dużą popularnością wśród wielbicieli alternatywnych brzmień.

Jedna z bardziej prestiżowych imprez odbywających sie w Kinoteatrze jest Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych OFAFA .Impreza z mocna pozycją w kalendarzu festiwalowy polskiej kinematografii . Festiwal poświęcony jest polskiemu filmowi animowanemu. Odbywajacy sie od 1993 roku stanowi przegląd dorobku polskiej produkcji w tej dziedzinie. W
ubiegłych edycjach triumfy święciły filmy m.in. Jerzego Kuci,Piotra Dumały, Ryszarda Czekały, Jana Lenicy, Zbigniewa Koteckiego, Krzysztofa Kiwerskiego, Marka Skrobeckiego, Roberta Turło oraz Tomasza Bagińskiego - autora nominowanej do Oscara Katedry".

dkpodgorze.krakow.pl/content/category/5/46/116

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.