Facebook Google+ Twitter

W stolicy powstanie Muzeum Komunizmu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-18 19:51

W stołecznym Pałacu Kultury i Nauki powstanie Muzeum Komunizmu. Jakie ramy czasowe powinna obejmować ekspozycja, co powinno się na niej znaleźć? Na te tematy debatowali eksperci na zorganizowanej w Warszawie konferencji "Pamięć po komunizmie".

Zdaniem profesora Andrzeja Paczkowskiego, ekspozycję należałoby zacząć od 1939 roku. Więcej wątpliwości budzi pytanie, co będzie czekało zwiedzających w ostatniej sali. Czy na końcu będzie okrągły stół, wybór Lecha Wałęsy na prezydenta, pierwsze wolne wybory parlamentarne? A może ostatnia sala powinna skupiać to co z komunizmu zostało - MDM, nowa huta, Komunistyczna Partia Polski, która do dziś istnieje - zastanawiał się profesor.

Bartek Kossakowski z zespołu do spraw budowy Muzeum Komunizmu podkreślił, że w Polsce, kraju, który miał duży wkład w obaleniu komunizmu, takie muzeum jest bardzo potrzebne. Kossakowski przypomniał, że właściwie we wszystkich krajach postkomunistycznych takie muzea istnieją.

Znany polski artysta, Jan Pietrzak wyraził nadzieję, że Muzeum przedstawi prawdę o minionym ustroju. Pietrzak dodał, że skoro komunizmu nie udało się rozliczyć w formie sądowej, to być może uda się to zrobić w wymiarze muzealnym. Zdaniem prezydent Warszawy, Hanny Gronkiewicz Waltz muzeum powinno być przede wszystkim przestrogą dla przyszłych pokoleń. Otwarcie muzeum planuje się na 2010 rok.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.