Facebook Google+ Twitter

W stolicy powstanie Warszawska Akademia Wiedzy o Mieście?

Marek Ostrowski od wielu lat dokumentuje panoramę Warszawy. Na podstawie jego zdjęć powstały już scenariusze lekcji dla szkół podstawowych, gimnazjów i liceów oraz kierunek varsavianistyka na Uniwersytecie Warszawskim. Teraz pojawił się pomysł, aby stworzyć Warszawską Akademię Wiedzy o Mieście.

 / Fot. DocentX, licencja CC 3.0Studenci Warszawskiej Akademii Wiedzy o Mieście poszerzaliby wiedzę z zakresu architektury oraz historii i zjawisk społecznych stolicy. Stworzyliby także Obrazową Bazę Warszawy i opracowaliby metodykę nauki o mieście. "Chcielibyśmy odtworzyć komputerowo, jak wyglądały konkretne fragmenty panoramy miasta rok po roku wstecz, aż do średniowiecza" - opowiada Marek Ostrowski.

Stara Warszawa w Google Earth

Jak podaje "Życie Warszawy", stołecznym radnym pomysł utworzenia Warszawskiej Akademii Wiedzy o Mieście bardzo się spodobał. Małgorzata Żuber-Zielicz, szefowa Komisji Edukacji, jest ostrożniejsza: twierdzi, że prace Pana Marka na pewno zostaną wykorzystane w walce miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, ale na razie jest za wcześnie, by mówić o jakichkolwiek konkretach.

Scenariusze lekcji dla szkół podstawowych, gimnazjów i liceów Marka Ostrowskiego są fascynujące. Na podstawie zdjęć lotniczych pl. Bankowego i Łazienek Królewskich polonista może omawiać "Noc listopadową" Stanisława Wyspiańskiego, a historyk opowiadać o powstaniu listopadowym. Negatywy zegara słonecznego wokół kolumny Zygmunta i oświetlonego słońcem Pałacu Kultury przydadzą się z kolei na lekcji fizyki.

Cztery pory Gierka. Wystawa fotografii w Domu Spotkań z Historią

Co sądzicie o utworzeniu Warszawskiej Akademii Wiedzy o Mieście? Czego jeszcze chcielibyście się w niej uczyć? Piszcie w komentarzach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Pan Marek Ostrowski to pasjonat i niezwykle ciekawy człowiek. Prowadzi przedmiot Varsavianistyka dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Pomysł przedni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pomysł na gorąco mi się podoba. Tematy do opracowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.