Facebook Google+ Twitter

W Stryszawie Gwiazda Południa zabłyśnie po raz pierwszy

Kolejny z wywiadów przybliżających kulisy organizacji Gwiazdy Południa - nowego wyścigu organizowanego przez Cezarego Zamanę. Tym razem o przygotowaniach do imprezy opowiada wójt gminy Stryszawa, Rafał Lasek.

 / Fot. Zamana GroupWywiad z wójtem Stryszawy, panem Rafałem Laskiem

Skąd pomysł na rowerowy wyścig w Stryszawie?
Turystyka rowerowa jest u nas niezwykle popularna. Posiadamy liczne ścieżki rowerowe jak i zachęcające warunki do aktywnego wypoczynku.

Gwiazda Południa to nowy pomysł na promocję gminy czy też kontynuacja wcześniej podjętych działań, kreowania wizerunku Stryszawy jako miejsca przyjaznego dla osób poszukujących aktywnego wypoczynku?
Jedno i drugie. Chcemy wykorzystać wszelkie możliwości i sposoby, które posłużą promocji gminy.

Ale Gwiazda Południa nie jest chyba tylko wydarzeniem ukierunkowanym na przyjezdnych. Skorzystają na niej także i mieszkańcy, nieprawdaż?
Myślę że wielu naszych mieszkańców – zarówno starszych, jak i tych najmłodszych - weźmie udział w wyścigu, aby przekonać się, jak wypadną na tle konkurencji .

Jakie jeszcze działania podejmuje Pan w gminie, by zachęcać mieszkańców, zwłaszcza młodych, do uprawiania sportu?
W przeciągu 5 ostatnich lat bardzo rozbudowaliśmy infrastrukturę sportową: powstało kilka boisk wielofunkcyjnych oraz korty do tenisa. W tym roku planujemy budowę jeszcze jednego wielofunkcyjnego obiektu ogólnodostępnego. Hitem, dla wszystkich grup wiekowych, okazały się siłownie na świeżym powietrzu, które zainstalowaliśmy prawie w każdym sołectwie. Wspólnie organizujemy wyścig rowerowy na szosie wraz z biegiem ulicznym, dla bardziej zaprawionych biegaczy mamy bieg górski Półmaraton Fantoma. Rokrocznie wspieramy kluby sportowe działające na terenie gminy z tak różnorodnych dyscyplin jak piłka nożna, tenis stołowy, pływanie, lekkoatletyka czy jeździectwo. Każdy znajdzie cos dla siebie.

Modne są teraz ekologiczne rozwiązania. Rozważał Pan kiedyś wprowadzenie wśród swoich pracowników obowiązku dojazdu do Urzędu Gminy na rowerze?
Nie. Teren Gminy mamy dość rozległy by kazać urzędnikom jeździć po nim na rowerze a większość ma zadania wyznaczone również poza siedziba Urzędu Gminy.

Za organizację wyścigu odpowiada trio: gminy Stryszawa, Maków i Zawoja. Jak się Panu współpracuje z kolegami po fachu?
Od samego początku wszystko układa się bardzo dobrze. Już na pierwszym spotkaniu roboczym wszyscy podjęliśmy decyzję o wspólnej organizacji tej imprezy. W tej chwili każdy robi co do niego należy i prace posuwają się szybko do przodu.

Głównym koordynatorem był pomysłodawca Gwiazdy Południa, Cezary Zamana. Jak wyglądała wymiana informacji między Panami?
Kontakt jest na bardzo dobrym poziomie – dzięki regularnym bezpośrednim spotkaniom oraz bieżącej korespondencji mailowej ustalamy wszystkie sprawy dotyczące organizacji imprezy.

Liczy Pan, że dzięki istniejącym czy planowanym traktom rowerowym oraz takim imprezom jak Gwiazda Południa, tu w Stryszawie objawi się nowy talent rowerowy?
Mam nadzieję że przy tego typu imprezie o tak dużej skali i zasięgu pojawią się wśród naszej młodzieży „kolarskie rodzynki” których start zaowocuje dalszymi sukcesami i będzie początkiem kariery sportowej dla wielu młodych ludzi.

Zamierza Pan wystartować w etapie Gwiazdy Południa, rozgrywanym na terenie Stryszawy?
W tej edycji jeszcze nie, ale w następnych edycjach, gdy tylko powstanie kategoria dla wójtów i burmistrzów to może spróbuję.

Gwiazda Południa - etapowy górski wyścig organizowany w cieniu Babiej Góry. Czterodniowe zawody odbędą się na terenie trzech gmin:: Stryszawa, Maków Podhalański oraz Zawoja. Na zawodników czekają nowe, wytyczone specjalnie na tę okoliczność trasy. Każdego dnia uczestnicy wjadą na 1000 m n.p.m., a łączna suma przewyższeń sięgnie ponad 6000 metrów. Więcej na: http://www.gory.mazoviamtb.pl/

Z wójtem rozmawiała Kamila Zielińska-Witek z agencji reklamowej Wielka Radość.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.