Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9113 miejsce

W Sulejówku powstaje nowoczesne Muzeum Józefa Piłsudskiego

11 listopada 2017 roku powinna już działać. Nowa siedziba Muzeum poświęconego jednemu z głównych budowniczych niepodległej Polski powstaje w Sulejówku. Wiadomo już również, kto zaprojektuje wystawę stałą.

 / Fot. JC / Fot. JC / Fot. JCOd ulicy Piłsudskiego niewiele widać, tak zresztą chciał niegdyś Marszałek, który aby uniemożliwić obserwacje z zewnątrz kazał po tej stronie działki, nasadzić sosnowy zagajnik. Od przeciwległej ul. Legionów, gdzie niegdyś znajdowała się brama wjazdowa ze sztachet, prowadząca na posesję Piłsudskich, też niewiele można dostrzec, zarośnięte jak w puszczy. Dopiero od ulicy Oleandrów, gdzie kiedyś biegł kolczasty płot, przez który Piłsudski toczył wielogodzinne rozmowy z Jędrzejem Moraczewskim, widać biel ścian dworku w stylu szlacheckim, nazywanego Milusinem. To tutaj rodzina Piłsudskich mieszkała na stałe przez niemal trzy lata – 1923-1926 – po wycofaniu się Marszałka z życia politycznego. Zaglądam jeszcze od ulicy Paderewskiego, przy której znajduje się willa Bzów, niegdyś wartownia. Park jednak pogrążony w ciszy i spokoju, tak przynajmniej było 9 listopada, bo już dzisiaj w Święto Niepodległości w parku są tłumy, które przybyły na finał tegorocznej akcji Mamy niepodległą! Przed wejściem do dworku długa kolejka. Wśród atrakcji m.in. próba bicia rekordu na najdłuższą, 1200-metrową, flagę biało-czerwoną, rekonstrukcja poboru do Legionów, poczęstunek grochówką, koncertem i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych

Makieta projektu / Fot. Strabag
 / Fot. Strabag
 / Fot. JC
Surowo-wojskowa architektura
Tłumy niedługo mogą stać się codziennością w Milusinie, a oferta programowa ulegnie znacznemu poszerzeniu. 15 czerwca podpisana została bowiem umowa z wykonawcą, firmą Strabag, na budowę nowoczesnego kompleksu muzealno-wystawienniczego poświęconego życiu i działalności Józefa Piłsudskiego. Na posesji wykonawca już się rozgościł i pobędzie tu do sierpnia 2017, bo tyle mają potrwać prace. W ich ramach powstanie obiekt złożony z trzech brył. Jedna z nich będzie miała charakter podziemny i to właśnie tutaj znajdzie się wystawa stała. W pozostałych dwóch obiektach będą się mieścić strefa edukacyjna, sala wielofunkcyjna, strefa obsługi klienta, restauracja z wyjściem do ogrodu oraz pozostałe zespoły funkcjonalne. Całość została zaprojektowana w surowym, industrialnym, a szukając konotacji z Piłsudskim, wojskowym charakterze. Królował więc będzie beton architektoniczny. Autorami projektu są architekci Radosław Kacprzak i Krzysztof Jaraczewski, wnuk Józefa Piłsudskiego, dyrektor Muzeum w Sulejówku.

Odnowiony park
Określenie Milusin zanim przylgnęło do dworku, w którym mieszkali Piłsudscy, należało do samej posesji. Jego estetyka zdecydowanie była adekwatna do nazwy, a to zasługa z jednej strony samej matki natury, a z drugiej żony Marszałka, Aleksandry Piłsudskiej. W dużym skrócie było to miejsce wśród sosnowej puszczy, dodatkowo upiększone kobiecą ręką, która obsadzała otoczenie różnymi gatunkami kwiatów, dosadzała grusze, lipy... Dlatego dzisiaj nieco zaniedbanemu parkowi postanowiono również w ramach inwestycji przywrócić świetność. W ramach odtworzenia zabytkowej zieleni przybędą tu nowe drzewa i krzewy, powstaną żywopłoty, kwietna łąka, jak również ogród warzywny. Wśród elementów małej architektury, które swoim charakterem nawiązywać będą do okresu przedwojennego, znajdą się tu: oczko wodne, pasieka z odtworzonymi ulami, ławeczki i alejki parkowe o nawierzchni kamiennej i mineralnej.

Remont przeprowadzony zostanie również we wspomnianej willi Bzów, w której podziemiach powstanie biblioteka. Koszt całej inwestycji to 131 mln zł.

 / Fot. JCMiejsce, gdzie powstanie siedziba Muzeum / Fot. JC / Fot. JC

3 cele wystawy
Jak na jedną z najbardziej rozpoznawalnych i cieszących się uznaniem postaci w historii Polski Piłsudski dość długo czekał na swoje miejsce pamięci. Ale teraz wszystko jest już na dobrej drodze. Oprócz wykonawcy prac budowlanych, wybrany został również projekt wystawy stałej. Wyniki konkursu ogłoszono w kwietniu tego roku. Zwyciężyło polsko-amerykańskie konsorcjum firm: WXCA Sp. z o.o., Platige Image Sp. z o.o. oraz Ralph Appelbaum Associates. WXCA – to biuro założone w 2007 roku. Mieszanka pokoleniowa, choć znaczącą rolę w nim odgrywają młodzi, jak choćby Szczepan Wroński i Marta Sękulska-Wrońska. WXCA zdążyło już zabłysnąć nagrodami w konkursach architektonicznych, m.in. pierwszym miejscem na projekt Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, czy nominacją do Europejskiej Nagrody im. Miesa van der Rohe – za zrealizowanie Muzeum Miejsce Pamięci w Palmirach. Tym razem stanęli w szranki w konkursie na zaprojektowanie wystawy. Platige Image to z kolei specjalista od silnych wizualnie i zaawansowanych technologicznie projektów. Na rynku działa od 1997 roku, współpracując stale z grupą 150 artystów: reżyserów, dyrektorów artystycznych, grafików i producentów. Jednym z najsłynniejszych jest Tomasz Bagiński, twórca nominowanej w 2002 roku do Oscara "Katedry". Trzecim członkiem konsorcjum jest amerykańskie biuro specjalizujące się w projektach wystaw muzealnych, posiadające siedziby w Nowym Jorku, Berlinie, Londynie i Pekinie.

Sąd konkursowy uznał, że zaproponowany przez wspomniane konsorcjum: „Projekt wypełnia i rozwija wytyczne konkursowe oraz harmonizuje trzy najważniejsze cele wystawy: poddawany stałej interpretacji historycznej i emocjonalnej przekaz treściowy, proponuje przyjazną formę przestrzenną ekspozycji pozwalającą na budowę opracowanych narracji poszczególnych fragmentów, podkreśla znaczenia oryginalnych eksponatów muzealnych w kontekście innych metod prezentacji, w tym multimedialnych i rekonstrukcyjnych. Uznano ponadto, że praca proponuje rozwiązania sprzyjające edukacji i aktywności zwiedzających w najlepszy sposób”.

Prace sklasyfikowane na trzech pierwszych miejscach można będzie zobaczyć podczas specjalnie zorganizowanej wystawy.


ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Zoom Natury sławny za granicą... nieznany w Polsce
Ciekawe, co by powiedział Szekspir, gdyby zobaczył siedzibę Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
Niech moc będzie z tobą. W krakowskim MOCAK-u

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.