Facebook Google+ Twitter

W Świdnicy po raz jedenasty odbędą się Dni Gór

Znani polscy himalaiści, m.in. Alek Lwow, Leszek Cichy, Artur Hajzer, Janusz Majer, zjadą 20 października do Świdnicy na Dolnym Śląsku. Wezmą udział w odbywających się w tym mieście po raz jedenasty Dniach Gór.

Piotr Snopczyński (pierwszy z prawej) na jednej z wcześniejszych edycji Dni Gór. | Fot. Sylwia Osojca.Być może do Świdnicy przyjedzie także Krzysztof Wielicki, zdobywca korony Himalajów, który obecnie kompletuje ekipę do zimowego ataku na tzw. Nagą Górę, czyli Nanga Parbat (8125 m n.p.m.). Świdnickim Dniom Gór zawsze towarzyszą wspomnienia z ostatnich ekspedycji, w których brał udział ich inicjator i organizator - mieszkający w Świdnicy himalaista Piotr Snopczyński.

56-letni Snopczyński nazywany przez kolegów "Snopkiem" stanął w maju tego roku na szczycie Shisha Pangma (8027m n.p.m.). Wyprawa odbywała się pod kierownictwem weterana himalaizmu Ryszarda Pawłowskiego. Podczas tegorocznych Dni Gór będzie właśnie okazja, by obejrzeć nakręcony przez Snopczyńskiego film, "Solo na Shisha", ilustrujący bardzo ryzykowny (z powodu gwałtownego załamania się pogody) samotny atak Snopka na ten ośmiotysięcznik. Snopczyński zda także relację z wyprawy na Aconaque (6962 m.n.p.m.) najwyższy szczyt w Ameryce Południowej, na który wspiął się w lutym tego roku. Opowieść zilustrowana zostanie zdjęciami z tej wyprawy - pasją Snopka bowiem jest nie tylko wspinaczka, ale także - jak mówi, fotografowanie z "dachu świata" .

Piotr Snopczyński, podobnie jak jego zasłużeni dla polskiego himalaizmu koledzy, którzy będą gościć na świdnickich Dniach Gór, to doświadczony himalaista, a także ratownik górski. Atakował kilkakrotnie Mont Everest, K2, Makalu, Nanga Parbat. Latem 1993 roku, gdy schodził ze szczytu Gaszebrum II stracił odmrożone palce stóp. – Trzeba pamiętać, że w górach nawet latem może być bardzo ciężko, a odmrożone kończyny to najczęstsza przypadłość moich kolegów wędrujących po górach wyczynowo. Tam w górze nie ma zmiłuj się, naprawdę należy uważać i o tym chcemy także przypomnieć podczas tegorocznej edycji świdnickich Dni Gór, do udziału w których serdecznie zapraszam - mówi Piotr Snopczyński.

Nowością świdnickiego święta gór będzie rajd pieszy nad Jeziorko Daisy. Poza rajdem, jak co roku podczas tej imprezy, na przybyłych będą czekały ciekawe wystawy z górskich wypraw, giełda odzieży turystycznej, przeglądy filmów, piosenek, ścianka wspinaczkowa, a także dużo dobrej muzyki. W tym roku zapewnią ją zespoły Drum Plus i Stare Dobre Małżeństwo. Wstęp na Dni Gór jest bezpłatny. 

 

Szczegółowy program XI Dni Gór można znaleźć na stronie Świdnickiego Ośrodka Kultury

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.