Facebook Google+ Twitter

W świecie gier online przeciętność nie istnieje. Czy przyczyniają się do zrywania więzi społecznych?

Na ulicy wyglądają jak przeciętni ludzie. Wracając do domu i zasiadając przed komputerem stają się jednak kimś zupełnie innym, przyjmując nową tożsamość. Kim są? Internetowymi graczami.

 / Fot. By Eternal Lands developers; screenshot taken by Sir Lothar (Eternal Lands) [CC-BY-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia CoChociaż internet wykorzystać można na dziesiątki różnych sposobów, oni upodobali sobie ten jeden, związany z szeroko rozumianymi grami MMOG (massively multiplayer online game), wśród których zdecydowanie najbardziej znane są gry z gatunku RPG (role-playing game). Każdy gracz-internauta może wcielić się w dowolną postać zaproponowaną przez twórców danej produkcji – być elfem, wojownikiem, magiem lub zwyczajnym człowiekiem; rozwijać swoje tajemnicze magiczne moce i umiejętności lub budować finansowe imperium. Różnorodność gatunkowa gier MMOG sprawia, że każdy internauta znajdzie coś, co go zafascynuje i wciągnie, nierzadko nawet tak bardzo, że skutkiem będzie fizyczne i psychiczne uzależnienie od konkretnej gry.

To zupełnie inny świat


Monika ma 21 lat, od siedmiu regularnie gra w internetowe produkcje. Jak sama przyznaje, nie ma wielkich wymagań i gra we wszystko, co wpadnie jej w ręce i jest związane z tematyką fantastyki. Przez sen potrafi wymienić rodzaje i klasy bohaterów w czołowych grach MMOG, które święcą obecnie triumfy w Polsce.

Nie chodzi tylko o to, że można sobie przy takiej grze chwilę odpocząć i zapomnieć o tym, co się działo wcześniej za drzwiami pokoju. Taka gra to zupełnie inny świat. Klikam, loguję się i już nie jestem Moniką; mam nowy nick, nową tożsamość i mogę być kimkolwiek zechcę – przekonuje, spoglądając na monitor, gdzie rozgrywa się jakaś bitwa pomiędzy postaciami. Większość weekendów spędza właśnie w ten sposób – stając się wirtualnym bohaterem, który za pomocą magicznych mocy atakuje stworki w internetowej grze.

Inność, jaka charakteryzuje świat internetowych gier od tego realnego, z którym każdy się codziennie mierzy, jest pociągająca. Szczególnie dla osób, które w "realu" często sobie nie radzą, które borykają się z problemami rodzinnymi, osobistymi, kłopotami w pracy czy w szkole. Wystarczy kilka kliknięć i zwolniony pracownik z kredytem na głowie staje się elfem z ulepszonym łukiem, zaś z szykanowanego w szkole chłopca rodzi się nagle internetowy heros z najlepszymi statystykami.

Uzależnienie? Trzeba znać umiar


W każdej chwili mogę wyłączyć komputer, iść na spacer czy poczytać książkę – zapewnia dalej Monika. - Owszem, były czarne momenty, gdy siedziałam przy biurku po 20 godzin dziennie, by wbijać kolejne levele. Teraz to jest śmieszne, ale wtedy traktowałam to serio. Starzy już kompletnie wariowali – dodaje, po chwili znów odwracając się w stronę monitora.

Takie czarne momenty okazują się stosunkowo częste, a uzależnieniom internetowym poddaje się coraz większa liczba graczy. Chęć bycia najlepszym, zdobycia jak największych poziomów w danej turze czy pokonania przeciwników sprawia, że z roku na rok rośnie liczba osób, u których stwierdzono problem z nałogiem związanym z grami internetowymi. W 2011 roku Jolanta Koczurowska, szefowa MONARu, szacowała liczbę uzależnionych dzieci i nastolatków na około 5% wśród wszystkich tych, którzy zgłosili się do stowarzyszenia, rok później statystyki wzrosły do 15-20%.

Sama gra internetowa nie jest niebezpieczna i nie prowadzi do uzależnienia, jeśli jest wykorzystywana ze zdrowym rozsądkiem. Wszystko tak naprawdę zależy od konkretnego gracza i jego odporności psychicznej – czy podda się presji innych graczy i będzie chciał być najlepszy za wszelką cenę (co często wiąże się z wydawaniem realnych pieniędzy), czy potraktuje wszystko jak dobrą zabawę, ale będzie potrafił się w odpowiednim momencie wycofać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Pozdrawiam Monikę i jej magiczne moce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.