Facebook Google+ Twitter

W sylwestra pamiętajmy o czworonożnych pupilach

O północy pożegnamy stary a powitamy nowy rok. Na niebie rozbłysną tysiące fajerwerków, które cieszyć będą nasze oczy. Jednak pamiętajmy, że to co nas cieszy, niekoniecznie ucieszyć może naszych pupili!

Sonda

Czy byłeś/byłaś ze swoim pupilem przed sylwestrem u weterynarza?

Nasze czworonogi źle znoszą sylwestrową noc. / Fot. Daniel Siwak (Archiwum)Szał sylwestrowej nocy rozpoczyna się u ludzi co najmniej na kilka miesięcy wcześniej, kiedy to szukamy odpowiedniego miejsca, gdzie można spędzić ostatni dzień starego roku. Potem kupujemy kreacje i w końcu 31 grudnia idziemy na bal czy do znajomych.

No właśnie. I w tym ferworze przygotowań często zapominamy o naszych czworonożnych pupilach. Psy i koty fatalnie znoszą ten radosny i wesoły – dla swoich właścicieli dzień. U nich huk petard i fajerwerków powoduje uczucie lęku i paniki.

Pamiętajmy, bo czworonogi cierpią


O tym jak reagują zwierzęta domowe może świadczyć opowieść pani Joanny Michalińskiej z Łodzi. Od kilkunastu lat jej 12-letnia suczka, podczas sylwestra mimo leków, przeżywa bardzo trudne chwile.

- Wracaliśmy kiedyś z Sonią do domu i jakiś szczeniak rzucił niedaleko jej petardę. Normalnie dostała takiego zrywu i myślałam, że jej nie utrzymam – opowiada pani Joanna. - Od tamtego momentu kiedy słyszy petardy nawet już przed nowym rokiem dostaje ataku szału. Próbuje wchodzić po krześle na stół, lub drapie łapą drzwi. Bardzo długo trzeba ją uspokajać – dodaje.

Jak pomóc zwierzakowi?


Psy i koty mają bardzo czuły słuch i odgłos petard wywołuje u nich dezorientację i ogromną panikę. Aby im pomóc udajmy się do najbliższej lecznicy weterynaryjnej. Te całodobowe na pewno są otwarte nawet dziś.

– Jeżeli chcemy pomyśleć o zapewnieniu komfortu psychicznego naszym zwierzakom w sylwestra, spóźniliśmy się co najmniej o dwa miesiące. Tak naprawdę najlepszym sposobem jest terapia behawioralna, która wymaga jednak czasu – mówi Wiadomościom24.pl dr Adam Szymaniak z lecznicy weterynaryjnej „Max” w Łodzi. - Na ostatnią chwilę można oczywiście zastosować środki uspakajające, ale one nigdy tak naprawdę nie wyłączą świadomości zwierzęcia. Bo jeśli chcemy aby przespało całą noc musielibyśmy wprowadzić je w rodzaj znieczulenia – informuje dr Szymaniak.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

+ Ważne i przydatne informacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny profesjonalny materiał na bardzo ważny temat.
Tak trzymać !

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za nagłośnienie ważnego tematu, niektóre psy już na kilka dni przed sylwestrem strasznie się stresują.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jak walka z wiatrakami niestety. Co nie zmienia faktu, że należy robić swoje. Dlatego dobrze, że tekst się ukazał."Jednak pamiętajmy, że to co nas cieszy, niekoniecznie ucieszyć może naszych pupili! "

naszych pupili czy nasze pupile..?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.