Facebook Google+ Twitter

W Syrii zagazowano setki osób. Europa jest "zaniepokojona", a ONZ nie reaguje

W atakach niedaleko Damaszku zginęło wczoraj 1300 osób. Siły reżimu użyły gazu bojowego, co jednoznacznie wskazuje, że tym razem zależało im na unicestwieniu cywili. To jeden z największych ataków ostatnich dziesięcioleci. Europa jest porażona "szokującą eskalacją konfliktu", a ONZ oświadczyła, że nie przeprowadzi śledztwa w Syrii. Bo Rosja i Chiny wyraziły sprzeciw.

 / Fot. EPAZ Syrii nadchodzą same tragiczne informacje. Nie pierwszy raz siły reżimu prezydenta Baszara el-Asada użyły broni chemicznej przeciw cywilom. Ale pierwszy raz na taką skalę - szacuje się, że w ataku gazowym zginęło od 500 do 1300 osób. Jeśli te doniesienia się potwierdzą, będzie to oznaczało, że mamy do czynienia z jednym z najgorszych ataków gazowych w ostatnich dziesięcioleciach. Syryjska telewizja zdementowała te informacje, twierdząc, że to kłamstwa, będące oznaką histerii opozycji.

Setki ciał w białych workach

Wczoraj na miasta położone niedaleko Damaszku spadły rakiety wypełnione sarinem, gazem bojowym. Przedstawiciele opozycji informowali o umierających ludziach, toczących pianę z ust i mających problemy z oddychaniem. Fotografie w większości nie nadają się do publikacji. Widać na nich zagazowane dzieci, poukładane obok siebie i setki ciał w białych workach.

George Sabra, przewodniczący opozycyjnej Syryjskiej Koalicji Narodowej oświadczył, że za tę śmierć odpowiedzialna jest społeczność międzynarodowa, która nie reaguje na terror w Syrii. Po ataku gazowym minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii William Hague oświadczył, że jest "głęboko zaniepokojony". Francja, Szwecja oraz Turcja uznały, że sprawę natychmiast powinni wyjaśnić inspektorzy ONZ.

Śledztwa nie będzie, bo Rosja i Chiny mówią NIE

W trybie nadzwyczajnym zebrała się wczoraj Rada Bezpieczeństwa ONZ, której obecnie przewodniczy Argentyna. Ambasador Argentyny Maria Cristina Perceval oświadczyła później, że jak najszybciej trzeba wyjaśnić tę sytuację. Dyplomaci nie przychylili się jednak do prośby UE i USA o przeprowadzenie śledztwa przez inspektorów ONZ w Syrii. Sprzeciwiły się temu Rosja i Chiny, kraje wspierające siły reżimu. Przysługuje im prawo weta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

To jest ludobójstwo. Co my możemy zrobić Marku? Możemy o tym mówić. Nie możemy natomiast udawać, że to nas nie dotyczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najgorsze dla mnie jest poczucie bezsilności. Arturze, co w tej sprawie może zrobić pojedynczy obywatel? Wielokrotnie zastanawiałem się nad tym, co mogę z tym zrobić?

Z tamtych stron mamy, jak sam zauważyłeś, mamy tak sprzeczne informacje, że na ich podstawie nie można wyrobić sobie jednoznacznego stanowiska poza tym, że rozgrywają tam swoje interesy wielcy tego świata, a ciągle giną ludzie w bezsensownych działaniach, których nawet walką nie można nieraz nazwać, bo jest to po prostu ludobójstwo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pojawiały się sprzeczne informacje. Od rana trąbiono, że użyto broni chemicznej, później było dementi. Ofiary jednak są. Rosja i Chiny od lat tworzą blokadę w przyjęciu rezolucji w sprawie Syrii. To wieli światowy dramat, któremu bezczynnie przyglądają się miliardy ludzi. Niemożliwym jest do wyobrażenia, co myślą zwykli ludzie tam mieszkający i chcący żyć w bezpiecznym, spokojnym kraju w obliczu zobojętnienia światowych społeczności w połączeniu z codziennym widokiem śmierci. My Polacy powinniśmy zdawać sobie z tego sprawę wyjątkowo dobrze. Tak bardzo lubimy rozprawiać o naszej martyrologii, będąc jednocześnie całkiem ślepymi na ludzkie nieszczęścia, które rozgrywają wcale nie tak daleko od Polski.
Pozwolę sobie na odesłanie również do mojego artykułu dotyczącego Syrii (zawarty jest w materiale drastyczny film) - link

Co prawda w smutnych okolicznościach, ale cieszę się, że W24 dalej podejmuje te tematy nie ze względu na wysoką poczytność, ale na wagę ludzkich cierpień i tragedii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Syria chyba nie jest przydatna dla Stanów pod względem kopalin strategicznych. Wystarczy więc "wyrazić oburzenie" i niech się pozabijają; przy pomocy uzbrojenia, które im zostało sprzedane, a zapewne jest sprzedawane w dalszym ciągu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Państwo Dziennikarstwo Obywatelskie też jakoś nie reaguje na ten news.

Komentarz został ukrytyrozwiń

:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.