Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1132 miejsce

W szachy można grać na okrągło (wideo)

Magnetyczna szachownica to żadna nowość, ale plansza przypominająca globus to już coś osobliwego. Amerykański student Ben Meyers stworzył rzecz wespół ze swoim ojcem.

Sferyczne szachy autorstwa Bena Meyersa i jego ojca (zrzut z ekranu) https://www.youtube.com/watch?v=fSWLSskBLWo / Fot. screenshot by Pawel Jankowski (YT)Ben Meyers zauważył w internecie grafikę prezentującą kuliste szachy. Wyglądały niezbyt ciekawie, doszedł do wniosku, że może "zrobić to lepiej".

Obróbka drewna nie była niczym nowym dla Meyersa, który dorastał w stolarni swego ojca. Jako siedmioletni chłopak nauczył się używać tokarki. Pierwszym dziełem był mały drewniany garneczek.

Połączenie wszystkich pól kulistej szachownicy wymagało nie lada precyzji. Twórcy dobrali drewno orzechowe, klonu czerwonego i jatoby, starannie przycięli i dodali magnesy. Praca nad planszą zajęła około pięciu tygodni.

Najbardziej wymagającą częścią całego procesu tworzenia sferycznych szachów, było poprawne zaprojektowanie ich kształtu. Meyers mówi, że "trzeba było dużo matematyki, aby wyznaczyć każdy kąt każdego elementu i dopasować wszystko razem".

Sferyczne szachy autorstwa Bena Meyersa i jego ojca (zrzut z ekranu) https://www.youtube.com/watch?v=fSWLSskBLWo / Fot. screenshot by Pawel Jankowski (YT)Kiedy zdołał przezwyciężyć geometryczne trudności, wyciął kwadraciki z klonu dla pól białych i orzechowe dla czarnych. Następnie dołączył magnesy. Najwięcej ostrożności należało zachować przy wygładzaniu krawędzi tokarką.

Całość została umocowana na ruchomej drewnianej podstawie, z szachownicową kulą osadzoną na metalowej osi. Skojarzenie skrzyżowania globusa z sekstantem nasuwa się samo.

Meyers przyznaje, że pewne aspekty gry na sferycznej planszy zmieniły jego myślenie o szachach: "Myślałem, że wieże będą bardziej potężne, ponieważ sferycznej planszy brakuje krawędzi. Szybko okazało się, że to błędne myślenie" - kuliste szachy wymagają większej uwagi - "Bez bocznych krawędzi planszy, gońce stają się bardzo śmiertelne."

I jakby nie patrzeć, można szachować na okrągło.

źródła: Makezine
The Verge

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.