Facebook Google+ Twitter

W SZAROŚCIACH malowane

Wystawa Fotografii, Zbigniew Podsiadło, W SZAROŚCIACH Wernisaż odbędzie się 13 stycznia o godz: 18.00 w Galerii Okręgu Szczecińskiego ZPAF ul. 26 Kwietnia 10, SZCZECIN.

autor: Zbigniew Podsiadło, tytuł: Zakonnice / Fot. ZbigniewPodsiadłoJest rzeczą niezwykłą, że achromatyczne fotografie Zbigniewa Podsiadły, mają tak wiele wspólnego z malarstwem. Nawet zredukowanie skali koloru wyłącznie do odcieni bieli i czerni zdaje się być paradoksalnie zabiegiem malarskim. Pozbawienie codzienności jej stałego elementu jakim jest gama barwna jest tu sposobem na wydobycie tajemnicy, z której wszystko wyrasta. Wspaniałe są przedstawienia „wypatroszonych” do czysta hal przemysłowych, ich wnętrza mają w sobie coś z przestrzeni, ciszy i światła pustej katedry. Jednak mój najwyższy podziw budzą zdjęcia, bliskie klimatom malarskim Giorgia de Chirico, w których na tle pejzażu pojawiają się przypadkowi ludzie.

Patrzę na obraz przedstawiający dwie młode zakonnice, które z oświetlonego wzgórza miejskiego schodzą ulicą w dół, w strefę cienia. Pięknie wyglądają, gdy tak po prostu, spokojnie i odważnie idą do nas - wychodzą ze światła do mieszkańców cienistej krainy śmierci. Wznoszące się rytmem piony kamienic, ich białe fasady oświetlone słońcem na tle burzowego nieba i twardy porządek kostki brukowej - w tej weducie uderza niezwykła czystość i klasyczna uroda miejsca. Rzadko na fotografiach autora pojawia się taki plener, ale tutaj doskonale podkreśla charakter przedstawionych postaci. Fotografik jak doskonały malarz niepodzielnie panuje nad kompozycją całości. To imponujące, bo przecież w robieniu fotografii zawsze istnieje element tak zwanego przypadku. Wyobrażam sobie jaka to musiała być chwila, gdy na tej ulicy pojawiły się te zakonnice, w tym świetle, tak doskonale dopełniające swą czernią i bielą ten malarski kadr. Takie udane przedstawienie kobiet konsekrowanych nigdy nie powstałoby podczas pozowanej sesji zdjęciowej. Zakonnice Podsiadły to jakby personifikacje wiary i nadziei w świecie, nad którym gromadzą się czarne chmury. Zdjęcie pokazuje wiarę także w innym aspekcie, bo pozwala mi nadal wierzyć w sens fotografii i sztuki w ogóle.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.