Facebook Google+ Twitter

W Szczecinie mieszkania czekają na kupców

Wszyscy pamiętamy jeszcze czasy, gdy jedyną możliwością zdobycia mieszkania były spółdzielnie mieszkaniowe. Obrót mieszkaniami komunalnymi stanowił znikomy procent zamieszkań.

Mieszkania czekają na kupców w Szczecinie / Fot. Elżbieta SadowskaObecnie większość spółdzielni tylko administruje swoimi zasobami, chociaż są jeszcze spółdzielnie, które nie wykorzystały swoich terenów pod zabudowę i budują niewielką liczbę mieszkań pod ścisłe zapotrzebowanie. Średnia wielkość mieszkania spółdzielczego to ok. 60 m. kw., a więc w cenie ok. 300 tys. zł.

Najwięcej mieszkań i apartamentów budują deweloperzy, jednak średnie mieszkanie ma tu już ponad 70 m. kw., czyli jest o ok. 20 m. kw. większe niż najczęściej poszukiwanego. Duże niedopasowanie popytu i podaży powoduje, że w wielu oddanych do użytku domach sprzedawane są dwa, trzy mieszkania.

Na przykład w zbudowanym w atrakcyjnym miejscu domu wielorodzinnym na Pomorzanach (zasiedlenie od maja tego roku), dotychczas zamieszkała jedna rodzina. Nie wiadomo, czy barierą jest cena (przed domem położono nawet trawniki dywanowe z metra), czy podaż przewyższyła popyt.

Jedno jest pewne, w Szczecinie nie ma kłopotów z kupnem mieszkania, czy to nowego, czy z obrotu wtórnego. Żeby jeszcze władze miasta i województwa zadbały o nowe inwestycje, o miejsca pracy, Szczecin mógłby przyjąć falę nowych osiedleńców, jak za czasów poszukiwania pracowników przez Stocznię szczecińską, czy Zakłady Chemiczne Police. Ale na razie to szczecinianie wyjeżdżają na Wyspy Brytyjskie w poszukiwaniu pracy. Nieraz tak mało potrzeba, aby zmienić tak wiele.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Jak tylu młodych wyjechało ze Szczecina na zachód i do Warszawy, mieszkania mogą jeszcze długo poczekać na nabywców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Taka inwestycja, zwraca się chyba po wielu latach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.