Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

47445 miejsce

W Szczecinie płonął wieżowiec

Wczoraj w Szczecinie na Pomorzanach Ustronie płonął wieżowiec.

Najpierw pojawił sie gęsty dym, póżniej języki ognia na dachu wieżowca. / Fot. Wincenty SadowskiWczoraj ok. godz. 13:30 zaczął się palić wieżowiec na Pomorzanach Ustroniu. Wyglądało to bardzo widowiskowo i groźnie, chociaż jak się później okazało palił się tylko dach wieżowca przy ul. Boryny nr 54. Dym i ogień były widoczne nawet w centrum Szczecina. Do gaszenia pożaru staż pożarna skierowała znaczne siły, kilka wozów bojowych, dwie drabiny, w tym jedyną w Szczecinie 50-metrową.

Okazało się jednak, że drabiny nie były potrzebne, bo wieżowiec jest właśnie ocieplany i z jednej strony budynku stało rusztowanie. Po nim strażacy wciągnęli liną węże i zaczęli gasić płonącą na dachu papę. Z tego powodu akcja gaszenia okazała się dość łatwa do przeprowadzenia.

W międzyczasie strażacy i policja ewakuowali dla bezpieczeństwa mieszkańców najwyższych pięter. Akcję gaśniczą przerwał brak wody, więc strażacy próbowali podłączyć węże do pobliskich hydrantów. Jednak nie udało im się, bo jak stwierdzili, w hydrantach nie było wody. Dlatego na miejsce pożaru sprowadzono następne wozy strażackie.

Po zakończeniu akcji strażacy mieli wiele pretensji do kierownictwa Zakładów Wodociągów i Kanalizacji (Oddział ZWiK jest sąsiadem wieżowca) o nieczynne hydranty, dopóki na miejsce akcji nie przyjechali pracownicy ZWiK i na oczach strażaków bez problemów uruchomili hydrant. Okazało się, że hydranty są sprawne, tylko wymagają większej ilości obrotów do uruchomienia (nowe hydranty z 2002 r.), czego strażacy nie wiedzieli.

Podczas pożaru na szczęście nikt nie ucierpiał, spaliła się tylko papa na dachu, a ogień zaprószyli prawdopodobnie robotnicy, wykonujacy tu prace ociepleniowe i dekarskie.


Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

niepokoi mnie info. że strażacy nie wiedzą ile razy trzeba coś przekręcić przy hydrancie, aby płynęła woda, to ich praca biorą za to pieniądze, aby nas ratować a "głupi" hydrant może zaważyć o czyimś życiu, bo ktoś nie przeszkolił strażaków
(przy okazji czy hydrant to aż takie skomplikowane urządzenie, trzeba znać szyfr, aby go uruchomić tzn. dwa obroty w lewo trzy w prawo i jeden w lewo i dopiero woda leci, może to ktoś wyjaśnić?)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.11.2009 18:05

Zima tuż, tuż. Dach do naprawy a jakie szkody wyrządziła woda którą strażacy gasili dach? Do parteru zalali mieszkania? Szczęście w nieszczęściu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prawie jak WTC... prawie robi wielką różnicę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W bloku sąsiadującym z tym wieżowcem mieszka moja rodzina. Pewnie najedli się strachu. A osiedle jest samo w sobie bardzo ładne i ładnie położone. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.