Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29537 miejsce

W szkołach nie będzie religii? Patryk Jaki: Donald Tusk stosuje metody Gomułki!

Posłowie Solidarnej Polski Andrzej Romanek oraz Patryk Jaki na konferencji prasowej odnieśli się do pomysłu MEN, według którego od 1 września 2012 r. decyzję o finansowaniu religii w szkołach miałyby podejmować samorządy.

Konferencja rozpoczęła się od złożenia życzeń kobietom. Chwilę później poseł Romanek odniósł się do tematu konferencji, mówiąc, że nowe rozporządzenie MEN-u może doprowadzić do złamania konkordatu. W art. 12. możemy przeczytać, że państwo gwarantuje naukę religii w szkołach publicznych podstawowych oraz ponadpodstawowych, jeżeli jest wola zainteresowanych nauką religii w ramach planu zajęć szkolnych i przedszkolnych.

"Mogą się znaleźć samorządy, które nie tylko ze względów finansowych, ale ze względów ideologicznych przegłosują w ramach swoich rad, że system edukacji religijnej nie będzie realizowany! Takim rozwiązaniom mówimy stanowcze nie!" - oburzał się poseł Romanek.

Z kolei rzecznik klubu parlamentarnego Solidarnej Polski Patryk Jaki stwierdził, że podobne metody walki z religią stosował już Władysław Gomułka. "Donald Tusk chce zabrać lekcje religii osobom, które chcą się jej uczyć!" - mówił Jaki. Wskazywał również, iż premier zrzuca odpowiedzialność na samorządy mając świadomość, że już teraz są zmuszone do szukania oszczędności w oświacie.

"Jaki może być tego prawdopodobny skutek? Jest duże prawdopodobieństwo, że w Częstochowie lekcje religii mogą się w ogóle nie odbywać, ponieważ rządzą tam osoby, które mają ideowego bzika na punkcie religii, zwalczając ją" - mówił Jaki. Posłowie wzywają premiera do "opamiętania się" i wycofania z tej decyzji. Jeżeli do tego nie dojdzie, sprawa trafi do Trybunału Konstytucyjnego.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku. Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (24):

Sortuj komentarze:

Karzeł
  • Karzeł
  • 09.03.2012 21:57

Religią dla Polaków od dawna są seriale i talk schowy.A ściąganie gier i filmów z internetu to ich jedyny sakrament.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Libertyn
  • Libertyn
  • 09.03.2012 21:46

A niech wycofaja ta religie ze szkol..kto bedzie chcial sie uczyc jej-niech zasuwa do kosciola na lekcje..i ot moje zdanie..

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mirek K
  • Mirek K
  • 09.03.2012 21:24

Kościół to ostoja Polskości ,ostatnia ostoja, której jeszcze nie udało się III RP i strategom Platformy zniszczyć!

Robią wszystko by tą ostatnią instancje zniszczyć .Brońmy kościoła jak niepodległości. To dzięki kościołowi przetrwaliśmy komunizm!

Komentarz został ukrytyrozwiń
zly
  • zly
  • 09.03.2012 21:20

parafianie mowia czego ucza w szkole kaznodzieje
lepiej sie modlic i byc swiety
niz pracowac a byc zgiety

Komentarz został ukrytyrozwiń
Karol Burnos
  • Karol Burnos
  • 09.03.2012 21:13

Ja mam wrażenie, że po raz kolejny mamy do czynienia z niestety sprytem premiera. Zwróćcie uwagę...Wszelkie decyzje dotyczące religii zostawia samorządom co w praktyce oznacza, że jakikolwiek zarzut wobec niego co do walki z religią może skierować na SAMORZĄDY!!! Absurd. Kolego "Ad rem" przestrzegam przed bezkrytycznym przyjmowanie tego co mówi pani minister Szumilas. Jej zadaniem w programie TOK FM (do którego pewnie nawiązujesz) było odżegnanie się od walki z kościołem. Prawda jest taka, że kościół to podatny grunt na szukanie milionowych oszczędności i to także zauważył nasz cwany premier.

Komentarz został ukrytyrozwiń
zly
  • zly
  • 09.03.2012 21:13

w domu religia w szkole religia w radiu i telewizji religia .co moc to niezdrowo.religia zniewolila nasze zycie.nie potrafimy racjonalnie myslec.rowniez w nocy religijne sny.nie dziwota ze pozniej dochodzi do tragedii:magda katastrofa kolejowa smolensk.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ad Rem
  • ad Rem
  • 09.03.2012 21:09

Czarna mafia chciałaby wprowadzenia przymusowej matury z religii, możliwe że za parę lat tak będzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
alfons
  • alfons
  • 09.03.2012 20:59

religie uczyc do afganistanu tam jest wiekszy glod po religii.w polsce co trzeci jest moherem a co druki kaznodziejem.limit jest napelniony.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Temudżyn
  • Temudżyn
  • 09.03.2012 20:45

Coraz większe dziadostwo państwo polskie zawdzięcza tylko głupocie swych obywateli i podłości tzw."elit" .Utrzymywanie przy władzy drugą kadencję skrajnie szkodliwej formacji przynosi rezultaty.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ad Rem
  • ad Rem
  • 09.03.2012 20:45

To pisowskie media puszczają te plotki !!!! Wywiad z minister : żadnych zmian w lekcjach religii !! Solidarna Polska ściga się z populizmem z PiS. Każdy z nich walczy o głosy Rydzyka . Skrajna prawica luzik -- do wyborów 4 lata.