Facebook Google+ Twitter

W szkolnym sklepiku już nie kupisz zapiekanki. Będzie zdrowa żywność

Stołeczny ratusz wydał dla dyrektorów szkół specjalny poradnik, zawierający listę produktów, które należy usunąć ze szkolnych sklepików. Jeśli dyrektorzy nie zastosują się do podanych rad, w życie wejdzie uchwała, zakazująca niezdrowego jedzenia.

 / Fot. Thomas Steiner, licencja CC 3.0Pod lupę szkolne sklepiki wzięli studenci z Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Z ich obserwacji wynika, że w co trzecim sklepiku szkolnym można kupić dania typu fast food. Tylko w czterech placówkach można nabyć świeżo wyciskane soki. W co drugim gimnazjum i w co trzeciej szkole podstawowej są automaty ze słodkimi napojami owocowymi, colą, chipsami i słodyczami.

Studenci przeprowadzili swoje badania w 168. ze 172. stołecznych szkół podstawowych, a także w 109. na 114 warszawskich gimnazjach publicznych. O tym, jakie produkty znajdują się w szkolnym sklepiku, decyduje dyrektor placówki z ajentem. Tylko w 50. szkołach ustalenia te znajdują się na piśmie. Szkoły deklarują, że wprowadzają ograniczenia niezdrowej żywności. W praktyce tych zmian nie widać. Urząd miasta postanowił wprowadzić radykalne zmiany w tej kwestii. "Postanowiliśmy ułatwić wszystkim pracę i po raz pierwszy opublikowaliśmy listę produktów, które warto wycofać ze sklepików szkolnych" - powiedziała "Gazecie Wyborczej" (2 grudnia 2011, nr 280. 7401) Marta Widz z Centrum Komunikacji Społecznej z ratusza.

Czytaj także: Kongres USA: Pizza to warzywo. Amerykańskie dzieci jedzą zdrowo?

Z proponowanych zmian nie są zadowoleni właściciele szkolnych sklepików. Ajenci twierdzą, że nie da się utrzymać sklepiku, posiadającego tylko samą wodę i zdrowe przekąski. Do tego zdrowe produkty nie są tanie. Eksperci od żywności mówią, że jeśli nie uda się nauczyć zdrowych nawyków żywieniowych nie tylko w szkole, ale już w przedszkolu, dzieci będą odczuwać potem skutki w dorosłym życiu. Jeśli dyrektorzy nie zastosują się do rad podanych w przewodniku, w życie prawdopodobnie wejdzie uchwała Rady Warszawy, zakazująca sprzedaży niezdrowej żywności w szkolnych sklepikach.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Szkoda że tak późno. Ale jak mówi przysłowie to może też pomoże.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.