Facebook Google+ Twitter

W Sztokholmie rozpoczyna się festiwal filmów polskich "Kinoteka"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-08 18:12

Jest on szwedzką edycją imprezy o tej samej nazwie, która od dziewięciu lat odbywa się w Londynie. "Kinotekę" otwiera projekcja "Wojny polsko-ruskiej"” Xawerego Żuławskiego na podstawie powieści Doroty Masłowskiej.

Prezentacje festiwalowe podzielono na trzy części. Pierwsza, zatytułowana "Przed 1989", jest przeglądem twórczości Andrzeja Wajdy. Druga, nazwana "Indywidualiści", prezentuje filmy tworzących obecnie reżyserów, w tym Małgorzaty Szumowskiej i Krzysztofa Krauzego. Natomiast część "Eksperymenty" obejmuje twórczość video i filmy animowane, w tym obrazy Krzysztofa Bagińskiego nominowanego do Oscara.

Festiwalowi towarzyszą seminaria, wśród których jest panelowa dyskusja na temat obecnego stanu kinematografii w Czechach, Polsce i Rumunii.

Festiwal mający trwać do połowy listopada zorganizował Instytut Polski w Sztokholmie, przy współpracy wielu instytucji polskich i szwedzkich.

Z okazji rozpoczęcia "Kinoteki" sztokholmski dziennik "Svenska Dagbladet" zamieścił duży artykuł poświęcony nowej fali w polskim kinie. Jego autor Hynek Pallas twierdzi, że dzięki twórcom młodej generacji film polski odzyskał swą dawną, znaczącą pozycję w życiu kulturalnym kraju.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.