Facebook Google+ Twitter

W Szwajcarii będą pracować 43 godziny tygodniowo

Szwajcarski koncern chemiczny Lonza z siedzibą w Bazylei, ogłosił w jednej z fabryk wydłużenie tygodnia pracy o dwie godziny, bez dodatkowego wynagrodzenia.

 / Fot. Roland Zumbühl. Original uploader was Taxiar/Creative Commons-Lizenz Namensnennung-Weitergabe unter gleichen Bedingungen 3.0 Unchos228 at de.wikipediaSzwajcarski koncern chemiczny, Life-Science-Konzern Lonza, ogłosił wydłużenie tygodnia pracy o dwie godziny, bez dodatkowego wynagrodzenia. Nowy czas pracy tłumaczy się koniecznością ratowania zakładu produkcyjnego w kantonie Wallis i ma obowiązywać tam przez 18 miesięcy.

Od dłuższego czasu gospodarka szwajcarska cierpi z powodu wysokiego kursu własnej waluty.
Koszty energii drastycznie wzrosły. Produkcja za franki, a sprzedaż za euro i dolary okazują się nieopłacalne. Koncern spodziewa się 68-70 milionów strat, dlatego w fabryce w Wallis zdecydowano wprowadzić 43-godzinny tydzień pracy dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy zbiorowej. Jest to sprzeczne z tymi ostatnimi.

Do dziś pracowano 41 godzin tygodniowo. Pracownicy na indywidualnych umowach pracują bez zegarów i kart czasowych.Widok na fabryke chemiczna Lonza Visp / Fot. B.Romer Kukulska

Dwie godziny dłużej, bez dodatkowego wynagrodzenia oznacza dla zatrudnionych obniżkę zarobków o ok. 5 proc. Nadgodziny nie będę wypłacane lecz kompensowane dniem wolnym od pracy. Związki zawodowe zaprotestowały. Koncern musi zawrzeć nową umowę zbiorową.


Oficjalny komunikat prasowy o wydłużonym tygodniu pracy
Informacjca w Yahoo
Informacja prasowa po niemiecku
Informacja prasowa w języku niemieckim

Wybrane dla Ciebie:


Zobacz inne materiałyKomentarze (13):

Sortuj komentarze:

Nieśmiało zwrócę uwagę Państwa na dwa terminy, niesłusznie utożsamiane. Pracę i miejsce pracy.

Tak zwana walka o miejsce pracy niekoniecznie musi być uzasadniona ekonomicznie. A fikcja prędzej czy później zaowocuje zniknięciem miejsca pracy. Chyba, że dołożą inni podatnicy.

Wiemy jakie w Polsce są statystyki zmian miejsca pracy w okresie zawodowym. Ma to swoje przyczyny. Np mieszkaniowe. Jednak, moim zdaniem, powinniśmy dążyć do większej zawodowej mobilności daleko bardziej, niż do zabiegania o utrzymanie miejsc pracy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Otóż to, Pani Jadwigo. Najcelniejsza uwaga!... Swoją drogą ciekawa jestem , czy taki wybieg byłby możliwy w PL?
Przecież to ( chyba?), byłoby sprzeczne z Kodeksem pracy? I co w tedy?
Ciekawe ...hm...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgoda na przejsciowy "wyzysk" jest dowodem odpowiedzialności i indentyfikacji z zakładem pracy. Innym wyjsciem jest niezgoda, czyli łamaniem gałęzi na której się siedzi. A tego nie robią nawet małpy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli będą mieli mniejsze płace o 5% to dla mnie jest to właśnie wyzyskiwanie pracownika.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hm.. wyzysk? co ciekawe. Zatrudnieni z chęcią i bez sprzeciwu chcą pracować dłużej, aby ratować formę. Redukcje, zwolnienia czy przejście na 80% wynagrodzenia są także skuteczne, jednak to rozwiązanie wydaje się być fair. Czy skutecznie przez 18 miesięcy zadziała, okaże czas.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wyzysk jest jak widać wszędzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

dziś lud pracujący ma do wyboru , albo zaakceptować i podpisać nową umowę, albo ma 6 miesięczne wypowiedzenie i od 1 stycznia do widzenia. twardo!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Popieramy wyzyskiwany szwajcarski lud pracujący !!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Oświecony
  • Oświecony
  • 01.07.2011 06:28

No i nie tak jak Grecy. To jest obywatelski cywilizowany naród. Oni nie palą samochodów, nie niszczą cudzego mienia, tak jak Grecy wyrażają swe niezadowolenie jest dowodem ich barbarzyństwa i lenistwa bo tylko leń oponuje w sposób nie cywilizowany by wzbudzić lęk u adwersarzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chyba musi nadejść ten "wyczekiwany" koniec świata...oj niedobrze...niedobrze
:-(((

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.