Facebook Google+ Twitter

W Szwajcarii rządzą kobiety

Ćwierć wieku temu pierwsza kobieta zasiadła w rządzie szwajcarskim, a była nią adwokat Elisabeth Kopp. Dzień 22 września 2010 roku również był dniem triumfu "pięknej płci". W szwajcarskim rządzie kobiety obecnie stanowią większość. Antyfeminiści ruszyli do boju.

Swiss Federal Assembly session / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Swiss_Federal_Assembly_session,_with_spectators_gallery.jpg&filetimestamp=20060120090624 / Fot. .Wczorajszy dzień jest historyczny dla Szwajcarii, a zarazem to chwila wielkiego triumfu kobiet. Niespełna 40 lat temu kobiety otrzymały prawo wyborcze, czynne i bierne, w całej Szwajcarii (jedynie w Appenzel panie, pełne prawa wyborcze otrzymały dopiero w 1990 roku).

W październiku 1984 roku szwajcarski parlament wybrał do Rady Federalnej pierwszą kobietę. 25 lat później, dnia 22 września 2010 roku, kobiety objęły znaczną część stanowisk państwowych.

Wybór Simonetty Sommarugi do składu Szwajcarskiej Rady Federalnej, która obejmie urząd 1 października 2010 roku, przejdzie do historii Szwajcarii, tak jak 26 lat temu wybór pierwszej kobiety na stanowisko minister sprawiedliwości, Elisabeth Kopp.

Od wczoraj Bundesrat liczy 5 kobiet i 3 mężczyzn, czyli 7 ministrów oraz kanclerza. Jeden z ministrów jest wybierany na rok prezydentem Konfederacji. Obecnie tę funkcję pełni Doris Leuthard. Dodać należy, że prezydentem Zgromadzenia Federalnego tj. parlamentu jest także kobieta.

Od kilku miesięcy mówiło się w kręgach politycznych o rezygnacji dwóch ministrów. Obaj Panowie po wieloletnim sprawowaniu urzędu wycofali się z pracy w rządzie. Z powodu coraz mniejszej ilości męskich kandydatów, do wyścigu "o krzesła" stanęły kobiety. Antyfeminiści zbuntowali się i stanęli w opozycji wobec wizji dominującej liczby kobiet w rządzie. W tym czasie polityk z Lucerny, René Kuhn, założył antyfeministyczny ruch społeczny. We wrześniu i w październiku tego roku w Szwajcarii, w okolicach Zurychu odbywać się będzie I Światowy Kongres Antyfeministyczny.(IGAF)

Na stronie internetowej Społeczności Antyfeministycznej http://www.antifeminismus.ch zaprezentowane jest pierwsze spotkanie z Międzynarodowego Kongresu Antyfeministycznego. Ruch ten skupia wielu adwokatów i ludzi biznesu. Wśród nich także kobiety. Założyciel twierdzi, że emancypacja zaszła zbyt daleko i jest obecnie destruktywna dla społeczeństwa. Mężczyźni znaleźli się w mniejszości, w sferze życia politycznego jak i rodzinnego. Krótko mówiąc kobiety zdominowały już znaczącą liczbę sfer życia społecznego.

Warto zwrócić uwagę, że oprócz Szwajcarii także w Finlandii, Norwegii i Hiszpanii kobiety stanowią zdecydowaną większość na pozycjach rządowych.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Ewelina Flinta
  • Ewelina Flinta
  • 13.03.2011 10:09

Interesujące artykuły (także: "40 lat praw wyborczych dla Szwajcarek"). Nie widziałam, że dopiero w 1981 roku w Konstytucji Szwajcarii dokonano poprawki: "równość wśród Szwajcarów i (dodano) Szwajcarek".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pragnę dodać , ale to chyba wszyscy wiedzą , że feminizmem i emancypacja to nie to samo.
W tekście jest zdanie "Założyciel twierdzi, że emancypacja zaszła zbyt daleko"
Oczywiście chodzi o emancypację kobiet tylko. Czy teraz panowie będę upominać się o swoją emancypację? Myślę , że problem jest w tym iż mężczyźni jakby przestali interesować się pełnieniem urzędów. Wolą zajmować się innymi rzeczami, co nie znaczy , że akurat kuchnią, domem i wychowywaniem gromadki dzieci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo przepraszam obecnie fukcje Prezydenta pełni Doris Leuthard. Micheline Calmy-Rey pełniła tę funkcję w ubiegłym roku. Proszę redakcję o korekturę. Niestety nie mogę zrobić tego sama gdyż zajawka jest za duża. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.