Facebook Google+ Twitter

W Szymbarku uroczyście lecz na luzie

11. maja br., w ramach obchodów akcesji Polski do Unii Europejskiej, odbyła się X Jubileuszowa Kaszubska Majówka Pomorskich Przedsiębiorców. Organizatorami jej było CEPR w Szymbarku oraz Lokalna Organizacja Turystyczna „Szczyt Wieżyca”.

Przemawia prezes KZPP Zbigniew Jarecki. / Fot. Stefania Najsarek.Położona w sercu Kaszub wieś Szymbark od lat kilkunastu znana jest w Polsce i poza jej granicami głównie dzięki założonemu przez Lidię i Daniela Czapiewskich Centrum Edukacji i Promocji Regionu. W uroczej kotlinie usytuowano obiekty służące nauce i wypoczynkowi.
Malownicza sceneria oraz funkcjonalność obiektów, czyni to miejsce atrakcyjnym dla organizatorów wszelkiego rodzaju imprez.

11. maja br., w ramach obchodów akcesji Polski do Unii Europejskiej, odbyła się X Jubileuszowa Kaszubska Majówka Pomorskich Przedsiębiorców. Organizatorami jej było CEPR w Szymbarku oraz Lokalna Organizacja Turystyczna „Szczyt Wieżyca”. Uroczystość, pod honorowym patronatem trzech marszałków Mieczysława Struka, Jana Zarębskiego i Jana Od lewej: Lech Wałęsa, Lidia i Daniel Czapiewscy, Ryszard Kurylczyk, Mariusz Szmidke / Fot. Stefania Najsarek.Kozłowskiego oraz medialnym Dziennika Bałtyckiego, zgromadziła wielu znamienitych gości. Znaleźli się tu przedstawiciele władz samorządowych i administracyjnych województwa pomorskiego, placówek konsularnych, świata nauki, biznesu, sportu i mediów. Uroczystość swą obecnością zaszczycił b. prezydent Lech Wałęsa.

Przy akompaniamencie orkiestry reprezentacyjnej ze Stężycy, Vipy i towarzyszące osoby zajmowały miejsca, by po chwili powstać do odśpiewania hymnu polskiego (zawiodła aparatura), a następnie wysłuchania hymnów UE i kaszubskiego.

Witając przybyłych gości, prezes Kaszubskiego Związku Pracodawców Pomorskich Zbigniew Jarecki m.in. poinformował uczestników o procesie formowania się KZPP mówiąc:
„W kwietniu 2011r. 16-tu przedsiębiorców z terenu gminy Żukowo utworzyło Związek Pracodawców. Przez 2 lata organizacja się rozrosła i dziś należą do niej 53 firmy z powiatu kartuskiego, ale też i z ościennych gmin. 23 kwietnia 2013r na Walnym Zgromadzeniu przyjęto nazwę: Kaszubski Związek Pracodawców. Siedzibą Związku pozostało Żukowo. Główne cele działalności:
            -integracja środowiska przedsiębiorców z rejonu Kaszub i Pomorza
            -wspólna reprezentacja wobec władz państwowych i samorządowych
            -zadbanie o równomierny rozwój Pomorza, abyśmy nie zostali tylko sypialnią dla
Trójmiasta
            -prowadzenie działalności promocyjnej na rzecz członków „


Vipy i orkiestra ze Stężycy. / Fot. Stefania Najsarek.Przystąpienie Polski do UE umożliwiło uruchomienie niegdyś mało realnych, a ambitnych programów regionalnych, jak np. budowę autostrady A1, kolei metropolitalnej. Teraz, redakcja Dziennika Bałtyckiego ogłasza akcję wspierania projektu zatytułowanego „Po drugie, autostrada wodna na Wiśle”. Redaktor naczelny gazety Mariusz Szmidke zaprezentował opracowaną przez przedstawicieli Kaszubskiego Związku Pracodawców w Żukowie deklarację zawierającą argumenty uzasadniające jej ekonomiczną i gospodarczą niezbędność.

Podczas uroczystości, swoimi podpisami sygnowali ją przedstawiciele elity władz i biznesu.
Wsparcie dla inicjatywy wyraziło też wielu uczestników imprezy składając w namiocie Dziennika Bałtyckiego stosownePaweł Olechnowicz z wielką maczugą "Ambasadora Kaszub". / Fot. Stefania Najsarek. oświadczenia.
Symboliczny, zapowiadający spławną Wisłę drewniany stateczek z intencyjnym napisem, oddano w ręce marszałka Struka, by zdobił wnętrza Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.

Jubileuszowa uroczystość była też okazją do krótkich podsumowań i planów perspektywicznego rozwoju regionu. Wyrażane przez mówców opinie na ten temat są realne, pod warunkiem zgodnej współpracy wszystkich zainteresowanych stron – Hotel i kościółek św. Rafała. / Fot. Stefania Najsarek.samorządów, polityków i biznesu.

W obecnych, nie najłatwiejszych przecież realiach, są osoby zasługujące na szczególne wyróżnienie
Liczna grupa samorządowców, przedsiębiorców i działaczy uhonorowana została nader oryginalnymi nagrodami. Wykonane z litego drewna maczugi, zdobione kaszubskimi motywami i napisem „Ambasador Kaszub” w Polsce trafiły do rąk rodaków, natomiast maczugi z napisem „Ambasador Kaszub” za granicą otrzymali dyplomaci z Chin i Turcji.Zbiorowe zdjęcie laureatów. / Fot. Stefania Najsarek.
Wielką maczugą „Ambasadora Kaszub” kapituła obdarowała prezesa Lotosu Pawła Olechnowicza.
Niespodzianką dla uczestników i samego obdarowanego Lecha Wałęsy, było wręczenie mu przez Lidię i Daniela Czapiewskich berła i korony przyznającego mu tytuł ”Króla Kaszubskich Przedsiębiorców”.
Wspólne zdjęcie nagrodzonych oraz wniesienie 500 kufli darmowego, warzonego w miejscowym mini browarze Kaszubsko Koruna piwa, rozpoczęło wspólną zabawę przy dźwiękach cygańskiej muzyki w wykonaniu artystów warszawskiego teatru Roma.

Imprezę prowadziła aktorka Marzena Graff, muzycznie towarzyszył jej Tomasz Hopcio.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Zapraszam do obejrzenia powiązanej fotorelacji: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

I to jest klasyczny reportaż o wydarzeniu regionalnym, w których celuje Autorka powyższego tekstu. zaden "wtórnik" i żadne sprawozdanie z cudzego doniesienia. 5+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.