Facebook Google+ Twitter

W Tarnowie powstała nowa placówka straży granicznej

4 kwietnia 2008 rozpoczęła działalność nowa placówka Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Tarnowie z siedzibą w Komisariacie Policji Tarnów. Komendantem nowej placówki został mjr Straży Granicznej Dariusz Biliński.

– Po wejściu Polski do strefy Schengen przenosimy naszą działalność w głąb kraju i dlatego powstała potrzeba utworzenia nowej placówki w Tarnowie. Dzięki odstąpieniu od kontroli granicznej w przejściach granicznych, która do niedawna absorbowała naszych funkcjonariuszy, możemy efektywniej zajmować się zwalczaniem przestępczości granicznej na pograniczu i w głębi województwa małopolskiego. Pracy mamy coraz więcej, bo w ostatnich miesiącach wyraźnie zwiększyła się ilość wykroczeń i przestępstw granicznych – mówił na otwarciu mjr Marek Jarosiński, rzecznik prasowy komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu.

Strażnicy zatrzymują nielegalnych imigrantów, głównie z Ukrainy, ale także z Wietnamu i Chin, ujawniają przemyt papierosów i alkoholu bez znaków polskiej akcyzy skarbowej, podróbek wyrobów markowych firm - kosmetyków, odzieży i narzędzi elektrotechnicznych, a ostatnio zatrzymali kolejną grupę fałszerzy dokumentów, którzy tworzyli fałszywe polskie dokumenty tożsamości, na podstawie których próbowali przekraczać granicę nielegalni imigranci z Ukrainy.

– Nowa placówka obejmuje zasięgiem działania Tarnów i powiaty: tarnowski, brzeski, bocheński, dąbrowski – dodaje mjr Dariusz Biliński, komendant nowej placówki Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Tarnowie.

Do zadań nowej placówki i oczywiście także innych placówek Karpackiego Oddziału Straży Granicznej będzie należało m.in. ujawnianie cudzoziemców przebywających nielegalnie na terytorium Polski, ujawnianie fałszerstw dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu na terytorium Polski, zapobieganie nielegalnemu przemieszczaniu broni, amunicji i materiałów wybuchowych, przeciwdziałanie nielegalnemu wwozowi na terytorium Polski materiałów niebezpiecznych, szkodliwych, odpadów, substancji chemicznych oraz materiałów promieniotwórczych, ujawnianie osób poszukiwanych, ujawnianie rzeczy utraconych w wyniku przestępstw, przeciwdziałanie nielegalnemu wywozowi z kraju zabytków, przeciwdziałanie nielegalnemu przemieszczaniu środków odurzających i substancji psychotropowych, kontrola z zakresu ruchu i transportu drogowego, ochrona szlaków komunikacyjnych w strefie naszego działania i oczywiście współdziałanie z Policją, Służbą Celną i innymi służbami co pozwala łączyć nasze kompetencje i wiedzę dzięki czemu działamy skuteczniej.

Komendantem nowej placówki został objął mjr Straży Granicznej Dariusz Biliński. Ukończył on w 1990 roku Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych profil służby granicznej w Kętrzynie, od kilkunastu lat pełnił służbę w jednostkach Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Ma wieloletnie doświadczenie kierownicze, od kilku już lat pełni obowiązki zastępcy i komendanta placówek Straży Granicznej. Żonaty, żona Jolanta, ma dwoje dzieci - córkę i syna w wieku nastoletnim. Hobby to turystyka, motoryzacja, sporty zimowe, głownie narciarstwo, muzyka. W latach młodzieńczych grał na gitarze.

W inauguracji działalności placówki wziął udział prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała, komendant miejski policji insp. Zbigniew Ostrowski oraz zastępca komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej ppłk Straży Granicznej Robert Gawryś.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.