Facebook Google+ Twitter

W Tarnowie zaatakowała „i Kropka”

Od 27 do 29 sierpnia br. Fundacja Kultury i Sztuki i Kropka zorganizowała w Tarnowie interdyscyplinarny projekt artystyczno-kulturalny dla dzieci i młodzieży „Krowa w kropki czyli – No to co, że kończy się lato?!”

Od 27 do 29 sierpnia br. Fundacja Kultury i Sztuki i Kropka zorganizowała w Tarnowie interdyscyplinarny projekt artystyczno-kulturalny dla dzieci i młodzieży „Krowa w kropki czyli – No to co, że kończy się lato?!” Na tarnowskim rynku została otwarta wystawa fotograficzna Kai Cyganik z Kanady „Dzieci świata”. W słowie wstępnym umieszczonym na czołowej planszy Kaja Cyganik, dziennikarka telewizyjna, blogerka, poetka (wydała 3 tomy wierszy) , przez lata związana ze Światowym Forum Mediów Polonijnych napisała m.in.” Kiedy byłam mała, moim największym marzeniem było szybko stać się Dorosłym. Dziś jako Dorosły żałuję, że nie jestem już dzieckiem. Brakuje mi popołudni przeskakanych w gumę na alejce przed blokiem, dziewczyńskich kłótni o miejsce na trzepaku, szalonej jazdy rowerem i tych wszystkich wakacji, kiedy z buziami usmarowanymi sokiem z borówek, z leszczynowymi łukami biegaliśmy całą bandą po lesie, bawiąc się w Indian. Wychowałam się po części w betonowej dżungli typowego polskiego osiedla, po części w górach Beskidu Sądeckiego, w chatce bez prądu, gazu i bieżącej wody, gdzie Tata przy świecach czytał nam na dobranoc legendy śląskich górników, a większość dni upływała na pasieniu krów z wiejskimi dziećmi, zbieraniu grzybów i ziół. Kiedy byłam dzieckiem, nie interesowało mnie to, co dzieje się gdzie indziej. Świat zamykał się gdzieś między objęciami Mamy, linią Radziejowej, zapachem macierzanki i długimi falami programu pierwszego Polskiego Radia, które wieczorami nadawało słuchowiska dla dzieci (i było jedyną stacją, którą wtedy w naszych górach odbierało radio Major na płaskie baterie). Zauważyłam, że tak właśnie jest z dziećmi na całej Ziemi – niezależnie od tego gdzie żyją, jaki mają kolor skóry i w jakim języku się porozumiewają – ich światy zamykają się w rzeczach prostych, codziennych i przynoszących małe radości. Kiedy brzuszek jest pełny, w ciągu dnia jest się z kim bawić, a wieczorami mama nuci do snu kołysankę – wszystko jest na swoim miejscu. Często, podróżując do krajów biednych i słabo rozwiniętych, musiałam borykać się z żalem i współczuciem, jakie budził we mnie widok małych uszargańców, których jedyną zabawką jest patyk i stara dętka od roweru. Nie jestem jednak wcale pewna, czy taki dzieciak, żyjący w małej laotańskiej wiosce na brzegach Mekongu albo w głuszy amazońskiego lasu deszczowego, byłby szczęśliwszy w sterylnym świecie japońskiego rówieśnika.”
Na wystawę złożyły się fotografie dzieci wykonane przez Kaję Cyganik m.in. w Tajlandii, Peru, Nepalu, Mongolii, Laosie, Kambodży, Japonii, Indonezji, Indiach, Gwatemali, Ekwadorze, Brazylii, USA.
Ponadto zostały zorganizowane Warsztaty muzyczno-literackie, czyli jak bawić się muzyką i słowem prowadzone przez Annę Brodę, wokalistkę, multiinstrumentalistkę, kompozytorkę, autorkę tekstów. Wystąpił również Teatr Piosenki Anny Brody z koncertem autorskim o wdzięcznym tytule "Bajka jest podróżą",inspirowanym baśnią Ireny Kwinto "Zaczarowana Lutnia".Natomiast Matylda Baczyńska i Kamil Toliński, aktorzy teatralni i filmowi prowadzili warsztaty teatralne "W 7 godzin dookoła siebie". Były też warsztaty radiowe dla młodych dziennikarzy, natomiast w Tarnowskim Centrum Kultury odbył się spektakl Wydziału Aktorskiego PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie - "Fioletowa Krowa" w reżyserii Wiktora Logi - Skarczewskiego. Wystąpili: Anna Antoniewicz, Tomas Kollarik, Monika Mazur, Piotr Nerlewski, Tomasz Włosok, Małgorzata Zielińska. Kierownikiem i autorką całego projektu artystycznego dla dzieci i młodzieży była znana scenarzystka – Patrycja Nowak. Tego rodzaju projekt udowodnił wielu tarnowianom, iż można za niewielkie pieniądze, przygotować coś mądrego i atrakcyjnego dla najmłodszych mieszkańców Grodu Leliwitów.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jak miło czytać o tak wartościowych wydarzeniach tak dobrze napisane felietony.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.