Facebook Google+ Twitter

W Tatrach święta spędzi kilkanaście tysięcy turystów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-24 16:54

Od rana w stronę Tatr jadą setki samochodów. Zapełnione przyjeżdżają również autobusy i pociągi. Hotele i pensjonaty dla świątecznych turystów przygotowały specjalne uroczyste kolacje wigilijne.

Prawdziwy ruch pod Tatrami zacznie się w drugi dzień świąt. Już teraz dostanie biletu na autobus czy pociąg w tym terminie jest niemal niemożliwe. Wtedy to w Zakopanem rozpoczyna się szczyt sezonu turystycznego. Rokrocznie okres Sylwestra i Nowego Roku na Podhalu spędza około pół miliona osób.

Święta Bożego Narodzenia mają pod Tatrami wyjątkowy klimat i nastrój, także za sprawą góralskich zwyczajów. To właśnie ta barwna kultura przyciąga tu co roku coraz więcej gości.

Góralskie Święta to kolędy i pastorałki, ale i wiele nieznanych w innych regionach zwyczajów. Stanisław Łukaszczyk, góral z Murzasihla, podkreśla, że według zwyczajów mieszkańców Tatr pierwszy wigilijny gość powinien być mężczyzną. Nie powinno się także pożyczać pieniędzy w Wigilię.

Choinka w góralskich domach pojawiła się stosunkowo niedawno. Zwyczaj ten przywieźli ze sobą pod Tatry pierwsi goście i ci, którzy zdecydowali się w Zakopanem zamieszkać na stałe. Stosunkowo późno również górale zasmakowali w potrawach z ryb. Bardzo długo mieszkańcy Podhala uważali rybę za jedzenie pośledniego gatunku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.