Facebook Google+ Twitter

W Tatrach zagościła jesień

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2007-09-24 08:31

Weekend na Podhalu upłynął pod znakiem słonecznej pogody. Było ciepło, ale ośnieżone szczyty Tatr przypominały, że lato mamy już za sobą. A zwierzęta już przygotowują się do nadchodzącej zimy. Wczoraj rozpoczęła się kalendarzowa jesień.

Dość często zdarza się, że przyroda płata figla i pory roku przesuwają się dość znacznie, jednak w tym wypadku wszystko działa jak w szwajcarskim zegarku. No może poza wrześniowym atakiem zimy i półmetrową pokrywą śniegu. Specjaliści nie mają złudzeń - czas lata za nami i trzeba się przygotować na nadchodzące chłody i zimę.

- Nieodłącznym znakiem, że nadeszła zima jest rykowisko - wyjaśnia Paweł Skawiński, dyrektor TPN. - Jeleń lubi ryczeć, gdy jest chłodno, gdy w nocy jest przymrozek. A trzeba pamiętać, że jelenie nie ryczą na swoje niewiasty, a na swoich konkurentów, czyli facetów. Jest to więc rozrywka czysto męska i brzmi groźne. Turyści słysząc ryki jelenia uciekają po pomoc do schroniska, czy dzwonią do TOPR twierdząc, że zostali zaatakowani przez niedźwiedzia. Przyrodnicy podkreślają jednak, że tatrzańskie misie nie ryczą. Niedźwiedzie zaczęły też przygotowywanie do zimy, bowiem otłuszczają się. - Jedzą to co im pozwoli przybrać na wadze i da energię - tłumaczy Paweł Skawiński. - Szczególnie lubią borówki, czyli czarne jagody. Podobnie świstaki, które starają się przybrać na wadze oraz przygotować przed zimą swoje nory. Również panorama Tatr wskazuje, że jesień na dobre zagościła w górach. - Chłodne noce spowodowały, że bardzo szybko zaczęły przebarwiać się liście drzew - podkreśla dyrektor Paweł Skawiński. - Widać złociste modrzewie, żółte jawory i czerwone buki. A o zimie przypominają nam wciąż ośnieżone szczyty Tatr.
K. W.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.