Facebook Google+ Twitter

W Toruniu odkryto film z przedwojennej Warszawy

W Toruniu odkryto film nakręcony w stolicy w 1938r. Zdigitalizowała go tamtejsza biblioteka uniwersytecka. Nagraniem jest zainteresowane Muzeum Historyczne w Warszawie i Filmoteka Narodowa.

zniszczona Warszawa w 1945r. / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Destroyed_Warsaw,_capital_of_Poland,_January_1945.jpg&filetimestamp=20070617123110Jakość nagrania jest słaba. Dominują czerwienie i niebieskawe zielenie, mimo to na filmie bardzo łatwo jest rozszyfrować kolejne fragmenty, jeszcze nie zburzonej, Warszawy. Widzimy m.in. Pałac w Łazienkach, Krakowskie Przedmieście, czy pomnik Chopina.

Autorem filmu jest Bogusław Magiera. Utrwalił on rodzinny spacer po stolicy. Na niektórych kadrach widać małą dziewczynkę – Jadwigę Tokarską. Właśnie dzięki niej, teraz możemy cieszyć
się z odkrycia. Pani Jadwiga przechowywała film przez lata w oryginalnym pudełku wraz z innymi filmami, ukazującymi Toruń. Przekazała je dopiero niedawno dziennikarzowi zafascynowanymi przeszłością miasta Kopernika - Szymonowi Spandowskiemu z gazety "Nowości".

Filmik o Warszawie ma niewątpliwą wartość sentymentalną, gdyż dla jego autora jesień 1938r. była ostatnią tak radosną. Rok później został aresztowany. Przenoszono go z jednego obozu koncentracyjnego do drugiego. Zmarł w 1942 r. w Dachau.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wspaniała gratka dla historyka!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.