Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17398 miejsce

W Toruniu płacimy denarami

Współautorzy: Mira Giza

19 lutego, 537 lat temu urodził się jeden z najznakomitszych na świecie polskich uczonych, Mikołaj Kopernik. 19 lutego roku bieżącego, dla uczczenia tego właśnie wydarzenia, Mennica Polska wraz z Muzeum Okręgowym w Toruniu wprowadzili do obiegu "7 denarów toruńskich".

"7 denarów toruńskich", awers i rewers / Fot. Mira GizaLiczba 7 nie jest tutaj przypadkowa. Siódemka w cywilizacji europejskiej jest uznawana za liczbę szczęśliwą. "7 denarów toruńskich" odpowiada 7 złotym polskim. Za tyle można tę monetę obecnie nabyć w wytypowanych punktach dystrybucji.

Myśmy co prawda nie wiedzieć czemu w kasie Muzeum Okręgowego zapłacili 7,70 zł, ale za to dołożyli nam widokówkę przedstawiającą obraz autorstwa Mariana Jaroczyńskiego "Zawarcie II pokoju toruńskiego (19.10.1466) między Polską a zakonem krzyżackim". Zapewne jakaś sprzedaż łączona bez pytania klienta o zdanie. A niech tam idzie im na zdrowie, jeżeli tylko te pieniążki przeznaczą na rozwój kultury tego pięknego miasta, a nie wpadną do czyjejś prywatnej kieszeni.

Monetę wyemitowano w nakładzie 30 tys. sztuk i do 24 czerwca br., a więc do dnia Święta Torunia, będzie ona również środkiem płatniczym w 28 punktach usługowo-handlowych toruńskiego grodu. Co prawda nie zastępuje ona prawnych środków płatniczych, ale będzie honorowana na równi ze złotymi polskimi.

Ratusz Staromiejski, siedziba Muzeum Okręgowego w Toruniu / Fot. Leszek LubickiDenar ozdobiony jest oczywiście podobizną najsłynniejszego torunianina, Mikołaja Kopernika. Wizerunek wielkiego astronoma został przygotowany według rekonstrukcji XVI-wiecznego obrazu, który znajduje się w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Portret przedstawia Kopernika w niecodziennym ujęciu, trzyma on w dłoni bukiet konwalii.

Takie przykłady włączania się Mennicy Polskiej do promowania "małych ojczyzn" poprzez emisję lokalnych dukatów trwają już od 2006 roku, kiedy to po raz pierwszy wybito monety z okazji 75-lecia Jastarni. Od tej pory wybito już ponad 3 miliony sztuk takich monet, które okazały się ciekawym narzędziem promującym lokalne społeczności, a także fajną gratką kolekcjonerską.

Dzisiaj tę monetę widzieliśmy już na allegro - cena za sztukę - 10,55 złotego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

To fajnie. Do tej pory było ok. 200 rożnych emisji tego typu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kalisz też wdał swoje denary

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.