Facebook Google+ Twitter

W Toruniu płacimy denarami

Współautorzy: Mira Giza

19 lutego, 537 lat temu urodził się jeden z najznakomitszych na świecie polskich uczonych, Mikołaj Kopernik. 19 lutego roku bieżącego, dla uczczenia tego właśnie wydarzenia, Mennica Polska wraz z Muzeum Okręgowym w Toruniu wprowadzili do obiegu "7 denarów toruńskich".

"7 denarów toruńskich", awers i rewers / Fot. Mira GizaLiczba 7 nie jest tutaj przypadkowa. Siódemka w cywilizacji europejskiej jest uznawana za liczbę szczęśliwą. "7 denarów toruńskich" odpowiada 7 złotym polskim. Za tyle można tę monetę obecnie nabyć w wytypowanych punktach dystrybucji.

Myśmy co prawda nie wiedzieć czemu w kasie Muzeum Okręgowego zapłacili 7,70 zł, ale za to dołożyli nam widokówkę przedstawiającą obraz autorstwa Mariana Jaroczyńskiego "Zawarcie II pokoju toruńskiego (19.10.1466) między Polską a zakonem krzyżackim". Zapewne jakaś sprzedaż łączona bez pytania klienta o zdanie. A niech tam idzie im na zdrowie, jeżeli tylko te pieniążki przeznaczą na rozwój kultury tego pięknego miasta, a nie wpadną do czyjejś prywatnej kieszeni.

Monetę wyemitowano w nakładzie 30 tys. sztuk i do 24 czerwca br., a więc do dnia Święta Torunia, będzie ona również środkiem płatniczym w 28 punktach usługowo-handlowych toruńskiego grodu. Co prawda nie zastępuje ona prawnych środków płatniczych, ale będzie honorowana na równi ze złotymi polskimi.

Ratusz Staromiejski, siedziba Muzeum Okręgowego w Toruniu / Fot. Leszek LubickiDenar ozdobiony jest oczywiście podobizną najsłynniejszego torunianina, Mikołaja Kopernika. Wizerunek wielkiego astronoma został przygotowany według rekonstrukcji XVI-wiecznego obrazu, który znajduje się w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Portret przedstawia Kopernika w niecodziennym ujęciu, trzyma on w dłoni bukiet konwalii.

Takie przykłady włączania się Mennicy Polskiej do promowania "małych ojczyzn" poprzez emisję lokalnych dukatów trwają już od 2006 roku, kiedy to po raz pierwszy wybito monety z okazji 75-lecia Jastarni. Od tej pory wybito już ponad 3 miliony sztuk takich monet, które okazały się ciekawym narzędziem promującym lokalne społeczności, a także fajną gratką kolekcjonerską.

Dzisiaj tę monetę widzieliśmy już na allegro - cena za sztukę - 10,55 złotego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

To fajnie. Do tej pory było ok. 200 rożnych emisji tego typu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kalisz też wdał swoje denary

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.