Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

348 miejsce

W tradycji indyjskiej nowy rok rozpoczyna się w okresie święta Diwali

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-31 15:54

W Indiach obyczaj żegnania starego i witania nowego roku na przełomie grudnia i stycznia nie jest zakorzeniony w miejscowej tradycji. Jedynie w dużych i zeuropeizowanych miastach witanie nowego roku w noc sylwestrową staje się coraz bardziej popularne.

W tradycji indyjskiej nowy rok rozpoczyna się w okresie święta Diwali. W tym roku uroczystości te odbywały się w końcu października. Jednocześnie w wielu rejonach Indii nowy rok witany jest w marcu lub kwietniu. Jego nadejście związane jest z nadchodzącą wiosną i początkiem wiosennych prac rolniczych.

W jeszcze innym terminie nowy rok w Indiach witają społeczności muzułmańskie. W tym roku muzułmański nowy rok nadszedł w ostatni poniedziałek, czyli 29 grudnia. Na rozpoczęcie nowego roku czekać będą natomiast jeszcze kilka tygodni wyznawcy buddyzmu mieszkający w Indiach.

Zgodnie z tradycją buddyzmu tybetańskiego oraz stosowanym przez Tybetańczyków kalendarzem księżycowym nowy rok nadejdzie dopiero w końcu lutego. Dzisiejsza noc świętowana będzie jednak w Indiach przez indyjskich chrześcijan oraz tę część społeczeństwa indyjskiego, która uległa wpływom tradycji europejskiej i przyjęła obyczaje rodem z Europy i Ameryki. Ale ponieważ Hindusi lubią wszelkiego rodzaju święta, a kalendarz gregoriański obowiązuje w życiu publicznym, to mimo braku noworocznego obyczaju 1 stycznia jest tu dniem wolnym od pracy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.