Facebook Google+ Twitter

W Trójce o książce na temat Bolka i Wałęsy...

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-21 13:26

Politycy goszczący w Salonie Politycznym Trójki komentowali książkę historyków IPN o Lechu Wałęsie. która ma ukazać się w poniedziałek. Poseł PiS Paweł Kowal, który przeczytał ją prawie w całości, zaapelował, by komentować ją po zapoznaniu się z jej treścią. Jak podkreślił, że połowę zawartości książki stanowią źródła.

Według Kowala książka wskazuje na nieprawidłowości w latach 90., gdy ginęły dokumenty w sprawie TW Bolka. Autorom nie chodziło o zmianę historii Polski, gdyż oddali Lechowi Wałęsie jego historyczne zasługi - zauważył poseł PiS.

Paweł Graś z PO, który przeczytał połowę książki, jest zdania, że już sam jej tytuł - "SB a Lech Wałęsa" - jest nieprawdziwy, gdyż sugeruje, że omawia ona całość relacji między historycznym przywódcą "Solidarności" a służbami specjalnymi PRL. Jego zdaniem ta publikacja to akt oskarżenia, w którym nie ma innych dokumentów niż te, nad którymi pracował Sąd Lustracyjny. Według Pawła Grasia książka negatywne świadczy o prezesie IPN, który napisał do niej wstęp.

Wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński z Klubu Lewicy uważa, że książka jest mało wiarygodna, chociażby dlatego, że jej autorzy twierdzą, iż Aleksander Kwaśniewski to TW Alek. Poseł dodał, że większość dokumentów, cytowanych w książce, była tworzona przez SB-ków.

Poseł PSL Janusz Piechociński uważa, że spór o prawdę o Lechu Wałęsie będzie trudno wyjaśnić, zwłaszcza młodym ludziom. Według Piechocińskiego może on doprowadzić do tego, że w Europie za symbol przemian zostanie uznany upadek Muru Berlińskiego, a jedynym bohaterem w naszym regionie zostanie Vaclav Havel.

Bogdan Lis z Koła Demokratów uważa, że to źle, iż w wydanie książki zaangażował się IPN. Jego zdaniem publikacja jest inicjatywą ludzi negatywnie nastawionych do Lecha Wałęsy.

Książka historyków IPN Piotra Gontarczyka i Sławomira Cenckiewicza "SB a Lech Wałęsa: przyczynek do biografii" ma ukazać się pojutrze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.