Facebook Google+ Twitter

W trosce o bezpieczeństwo niechronionego użytkownika drogi

Poruszają się bez poduszek powietrznych, pasów bezpieczeństwa, stref kontrolowanego zgniotu. Już potrącenie przy prędkości pojazdu 20-30 km/h powoduje obrażenia ciała, a im większa prędkość, tym szanse ofiary na przeżycie maleją.

31 sierpnia weszła w życie nowelizacja ustawy "Prawo o ruchu drogowym". Nakłada ona na pieszego poruszającego się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym obowiązek używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Ułatwia to kierowcom odpowiednio wcześniejsze dostrzeżenie pieszego.

 / Fot. Jerzy Kirzyński- Apelujemy o noszenie odblasków przez użytkowników wszystkich dróg - stwierdza naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Łukowie nadkom. Krzysztof Golba. - Również w obszarze zabudowanym używajmy elementów odblaskowych. Stale powtarzamy na spotkaniach: Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny.

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że niestosowanie się do przepisu może skutkować ukaraniem mandatem karnym w wysokości do 500 złotych.

Funkcjonariusze w czasie kontrolowania dróg i ulic zwracają uwagę na przestrzeganie przepisów drogowych przez pieszych, respektowanie ich praw przez innych uczestników ruchu drogowego.

Zwracają uwagę na przechodzenie przez jezdnię poza zebrami, chodzenie niewłaściwą stroną drogi, wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, przebieganie przez jezdnię, przebieganie przez jezdnię itp.

- Policjanci z naszej drogówki w uczestniczą i organizują liczne akcje prewencyjne, ciekawe spotkania w przedszkolach,  / Fot. Archiwum KWP Lublinszkołach, parafiach. Biorą udział w debatach społecznych - informuje rzecznik prasowy KPP w Łukowie asp. sztab. Marcin Józwik.

- Niedawno włączyli się w akcję „Pieszy odblaskowy pasażer”. W busach i autobusach umieszczone zostały naklejki przypominające o konieczności zakładania elementów odblaskowych zaś przewoźników wyposażyli w odblaski, z prośbą o przekazywanie ich wysiadającym na nieoświetlonych drogach, poza obszarem zabudowanym.

Policjanci drogówki powiedzieli mi, że często zatrzymują pijanych rowerzystów i o dziwo większość z nich miała na sobie kamizelki odblaskowe…

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.