Facebook Google+ Twitter

W Tu-154 zawiódł mechanizm wspomagania? Lasek twierdzi, że samolot był sprawny

Prof. Marek Czachor z Politechniki Gdańskiej uważa, że 8,5 sekundy przed katastrofą smoleńską zawiódł mechanizm wspomagania. Szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych odrzuca jednak tę hipotezę.

 / Fot. By Alan Lebeda [GFDL 1.2 (http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/fdl-1.2.html) or GFDL 1.2 (http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/fdl-1.2.html)],Prof. Marek Czachor pracuje w Katedrze Fizyki Teoretycznej i Informatyki Kwantowej Politechniki Gdańskiej. Jego zdaniem 8,5 sekundy przed uderzeniem Tu-154 w brzozę zawiódł mechanizm trymerowania, czyli wspomagania wolantu, analogiczny do wspomagania kierownicy.

Naukowiec przywołuje podobny wypadek z 1962 roku, gdy na paryskim lotnisku rozbił się Boeing 707. Skutek miał być ten sam, to znaczy w wyniku awarii pilotom nie udało się podnieść samolotu, co skończyło się katastrofą. "Jeśli zajrzy się do ekspertyzy Instytutu Ekspertyz Sądowych, w miejsce znajdujące się 8,5 sekundy przed "dźwiękiem przemieszczających się przedmiotów", to pokrywa się to z komendą: "Odchodzimy!", zarejestrowaną na nagraniu z kokpitu. Również według raportu MAK komenda "Odchodzimy" padła 8,5 sekundy przed brzozą. Jednak ani w raporcie MAK, ani w raporcie Millera ten moment nie jest analizowany" - mówi prof. Czachor w wywiadzie udzielonym tygodnikowi "Do Rzeczy".

Dr Maciej Lasek, szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych powiedział serwisowi Gazeta.pl, że taka wersja zdarzeń była badana cyfrowo. Tupolew do momentu uderzenia w drzewo miał być całkowicie sprawny. "Te hipotezy wynikają po prostu z niezrozumienia logiki działania systemu autopilota. I to wszystko, co można o nich powiedzieć" - twierdzi Lasek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Następny "profesor" z PiSu. Co by pomogło gdyby 8,5 sekundy przed katastrofą ten wolant był sprawny? Niech "profesor" wyjaśni prostemu ludowi, dlaczxego ten samolot znalazł się na takiej wysokości. Czego takl szukał? Kolejnych poleceń "z góry"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.