Facebook Google+ Twitter

W Turcji kolejne zamieszki. Demostracje antyrządowe nie ustają

Zaczęło się od planu wycięcia drzew w Stambule i likwidacji miejskiego parku Gezi. Od tamtej pory, w starciach demonstrantów z policją, cztery osoby zginęły i kilka tysięcy zostało rannych.

źródło - http://www.youtube.com/watch?v=NaqCtLvK3hU / Fot. print screenProtesty ekologów szybko przerodziły się w manifestacje antyrządowe. Plan przebudowy placu Taksim nie znalazł uznania wśród lokalnej społeczności. Od maja trwają manifestacje, które z proekologicznych przerodziły się szybko w antyrządowe. Turcy manifestują niezadowolenie z polityki tureckiego rządu, jego autorytarnych zapędów i islamizacji kraju.

W poniedziałek Gubernator Stambułu Huseyin Avni Mutlu udostępnił park mieszkańcom i turystom, jednakże był zmuszony do jego natychmiastowego zamknięcia. Otwierając park gubernator powiedział, że nie pozwoli, by stał się on miejscem na „fora źródło - http://www.youtube.com/watch?v=aqu_hh0U3HQ / Fot. print screendyskusyjne, czy okupacyjne marsze” – zaznaczając przy tym, że park należy do wszystkich, a nie wyłącznie dla wybranych grup. Jak informuje CNN, mimo ostrzeżeń gubernatora, demonstranci starali się wieczorem dotrzeć do parku. Policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego.

Pomimo, że 3 lipca turecki sąd ogłosił decyzję o anulowaniu projektu przebudowy placu Taksim i likwidacji parku Gezi w Stambule, protesty nie ustępują.

Poniedziałkowe zdarzenie miało znacznie mniejszy wymiar aniżeli to z soboty, kiedy policja starała się z kilkutysięcznym tłumem, pokazuje jednak, że przeciwnicy obecnego rządu łatwo nie ustąpią, co może być przyczyną eskalacji wewnętrznego konfliktu w Turcji.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.