Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2025 miejsce

W turystycznym Krakowie narasta dziecięca prostytucja

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2007-07-23 16:29

Dziewczyny zaczynają w wieku nawet 12-13 lat, podobnie jak chłopcy. Wystają po centrach handlowych, pod dworcem, na Plantach. Ich liczba jest trudna do oszacowania - według pracowników organizacji "Parasol" pracujących z "dziećmi ulicy", to kilkudziesięcioro małolatów.

Zagrożonych jest jednak więcej - każde z niemal półtora tysiąca "dzieci ulicy" może podzielić ich los. A popyt wzrasta - wraz z rozwojem tanich linii lotniczych do Krakowa napływają pedofile z krajów zachodnich.

Pedofile opóźnieni

Małoletnich prostytutek nie sposób zauważyć na ulicy zanim nie podejdą do auta. / Fot. LUDWIK KOSTUŚ- Kraków jest miejscem docelowym dla turystyki seksualnej. M.in. dla takich gości stworzono hotele, sauny i puby, jak również kluby typu dark room - miejsca poszukiwania homoseksualnego kontaktu, które nieletni wykorzystują do oferowania seksu za pieniądze -- mówi Marcin Drewniak z "Parasola". Tłumaczy, że napływ tego typu turystów następuje z opóźnieniem, kilka lat po wprowadzeniu tanich lotów, bo to środowisko jest bardzo ostrożne. Mechanizm działania siatek pedofilskich jest wszędzie podobny - zaufany człowiek poleca lokal lub nieletniego innemu zaufanemu człowiekowi. To, w powiązaniu z niemal mafijną strukturą zapewnia, że bardzo mało podobnych przestępstw wychodzi na jaw. - Młodzież z tego środowiska boi się o tym mówić nawet nam, ludziom pracującym na ulicy - przyznaje Marcin Drewniak. - Zmieniają temat, wykręcają się od odpowiedzi, choć wiemy, że mają kontakty z tym środowiskiem - dodaje.

Niewidzialny proceder

Jak skuteczne są te sposoby, wykazują policyjne statystyki. Co roku z art. 200 kodeksu karnego (obcowanie płciowe z małoletnim) toczy się średnio tylko 20 postępowań. Jeszcze mniej przyłapano nieletnich prostytutek - w ubiegłym roku tylko trzy dziewczyny. - Prawda jest taka, że większość prostytucji małoletnich nie pojawia się w naszych statystykach - przyznaje Sylwia Bober-Jasnoch z biura prasowego małopolskiej policji. Sama prostytucja nie jest bowiem karalna, pod kodeks karny podlegają tylko czynności seksualne z udziałem dzieci do lat 15 - i to niezależnie czy jest za to pobierana opłata czy nie. - Natomiast gdy zatrzymujemy np. 16-letnią prostytutkę, sprawa kierowana jest do sądu rodzinnego, który sprawdza, czy dziecko ma dostateczną opiekę - dodaje Sylwia Bober. Nikt jednak nie prowadzi statystyk prostytucji młodzieżowej. Jedyne dane pochodzą z raportu (2005) organizacji "Parasol" pt. "Dzieci ulicy".

Kto, gdzie i kiedy

Dodatkowym utrudnieniem dla policji jest fakt, że prostytuujący się nieletni nie są widoczni. Nie ubierają się bardzo wyzywająco ani nie stoją na ulicy jak klasyczne prostytutki. Najbardziej zawoalowanym sposobem jest prostytucja w centrach handlowych. - "Polowanie na sponsora" odbywa się w butikach - dziewczyny fachowo oglądają mężczyznę, najczęściej w średnim wieku. Sprawdzają jak jest ubrany, jaki ma samochód. Zapłatą za seks bywa gotówka lub ubranie z któregoś ze sklepów - opowiada Marcin Drewniak. Prostytucja chłopców koncentruje się w okolicach Plant i dworca. To zwykle bezdomni chłopcy z Krakowa lub uciekinierzy z domu czy placówek opiekuńczych. Zazwyczaj szybko znikają z ulicy. Sponsor pozwala im u siebie mieszkać i żywi ich w zamian za seks. Część z nich uprawia turystykę seksualną po Polsce - w czasie wakacji odwiedzają kurorty i popularne miejsca wypoczynku. Wymieniają się informacjami, gdzie łatwiej znaleźć sponsora.

Praca u podstaw

Skala prostytucji w liczbach może wydawać się niewielka, jednak wiadomo, że tzw. dzieci ulicy (pozostawione bez opieki, z patologicznych rodzin, żebrzące, uciekinierzy), których w Krakowie "Parasol" naliczył ponad 1,3 tysiąca, są na nią narażone. Wystarczy, że zabraknie pieniędzy. Jak walczyć z tym zjawiskiem? Streetworkerzy z "Parasola" w porozumieniu z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej pomagają nieletnim z ulicy, również tym, którzy trafiają do zamkniętego koła prostytucji; wspierają ich psychologicznie m.in. w programie "Parasol uliczny". Niedawno ruszył program "Rakowicka 10", pomagający m.in. dzieciom, które uciekły z domu. - Nie możemy boksować się z turystyką, możemy tylko zmniejszyć ryzyko docierając do tych dzieci - przyznaje ks. Andrzej Augustyński, szef sieci świetlic socjoterapeutycznych "U Siemachy" i pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. przeciwdziałania przestępczości młodzieży. Dodaje, że dobrym przykładem prewencji jest gminna akcja polegająca na odmawianiu żebrzącym dzieciom pieniędzy. - Trzeba ich przyzwyczaić, że pieniądze nie są łatwe - mówi ks. Augustyński.

Kim jest dziecko ulicy?

"Poniżej 18 lat; przez krótszy lub dłuższy czas żyją w środowisku ulicznym. Przenoszą się z miejsca na miejsce, nawiązując kontakt z grupą rówieśniczą lub innymi osobami na ulicy. Oficjalny adres tych dzieci to adres rodziców lub jakiejś instytucji socjalnej. Mają słaby lub żaden kontakt z rodzicami, przedstawicielami szkół i instytucjami wspomagającymi, które są za nie odpowiedzialne". (definicja Rady Europy)

Gdzie szukać pomocy?
- mail do "Parasola": info@parasol.org.pl, więcej informacji: www.parasol.org.pl oraz www.rakowicka10.pl (strona ma być gotowa za kilka dni).

Marta Paluch
PT


Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

007
  • 007
  • 06.05.2011 21:49

Kto to jest p.Mir Naleziński? Jego komentarze są niemoralne. Jest on osobą na podstawie jego komentarzy bardzo podejrzaną moralnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 19.03.2011 19:42

Dobrze,że ten problem został poruszony. Jak czytamy,jest on bardzo poważny, gdyż dotyczy moralności młodego człowieka, odróżniania dobra od zła a także może być zagrożeniem dla zdrowia czy nawet życia(wirus HIF) tych dzieciaków.Są osoby,które dadzą się prędzej zabić,niż staną się prostytutkami ale są takie, które pociągają takie przygody lub lubią w taki sposób uzyskiwać pieniądze i chwilowy luksus, których ich biedni rodzice nie mogli im zapewnić.Są z pewnością i tacy, którzy pieniądze chcą dać swoim rodzicom i pomóc im, nie mówiąc im prawdy.Dobrze,że jest jakaś akcja pomocy tym zagubionym ,biednym istotom.Pewien internauta, w tej kwestii tutaj się wypowiadający, po prostu przeraża swoją mentalnością.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.02.2009 11:36

bardzo dobry arktykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

brak mi słów na ludzką głupotę i bezmyslność. jak można uważać że prostytuujace sie dzieci(16latek to dziecko!) same sobie sa winne skoro podrywaja grubych obleśnych facetów?! nie kazdy 18-latek jest dojrzałym człowiekiem.to nie wina tych dzieci że nikt im nie pokazał jak iśc przez zycie,że nie wiedzą co to godność i szacunek do samego siebie! a grubi mezczyzni wykorzystują bez zachamowań dzieci to zboczeńcy i nic ich nie usprawiedliwia. i na koniec , ciekawa jestem czy mirnal ma dzieci?! zapewne nie bo gdyby je miał to inaczej by śpiewał. nie rozumiem tez po co chce czytać zeznania małoletnich prostytutek???żeby sie popodniecac i spuśćić w gacie?!?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zaryzykowalbym zdanie - jeśli młodzi ludzie się nie szanują, są źle wychowani, lubią świntuszyć a istnieje rynek i popyt na nich, to do kogo pretensje? Do ich wlasnej głupoty? Chciałbym się zapoznac z protokołami z policyjnych rozmów z tymi młodymi ludźmi. Zapewne w 90% to sa powalające teksty, powalające soczystością i szczegółami. Gdybyśmy tu poczytali to by nam się włos zjeżył nie tylko na głowie.
W dawniejszym systemie chińskim by wysłano ich na roboty publiczne (sic!). Ale mamy wolność, no to niech robią co chcą, ale potem pretensje do siebie, nie do mnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszycy ludzie rodza sie uczciwi i porządni. Potem, wskutek mniejszego albo wiekszego zaangazowania rodziny, szkoły, Kościoła zaczynamy dostosowywac się do starszego społeczenstwa. I postrzegamy, ze praca nie jest podstawa bytu. A na pewno nie przede wszystkim. Jeśli młody człowiek zorientuje się, ze może zarobić a do tego nie ma wrodzonego lub nabytego wsydu, to jest własciwie stracony. Nic go nie nawróci na dobra drogę. Prawo stoi za nim i wyłapuje pedofilów, jednak po przekroczeniu umownego wieku, można robic co się chce. A opisy, filmy i inne dowody w sprawie, ktore znam, to całkowite wyuzdanie homosapiens. Czym kierują się panienki? Kasą i nimfomanią? A jesli tak i jest to zgodne z poglądem, że n aświecie jest miejsce na rózne opcje, byle nie na zbrodnie, to do kogo pretensje? Do Boga? Bo mamy wolną wole? A jesli chcemy się puścić? A jesli lubimy to? Jesli nas kiepsko wychowano? A jesli matka byla też taka, to co ma powiedziec córce? Ma być hipokrytka? Niech powie - córciu, używaj ile chcesz, kasuj ile dadzą, ale uważaj na ciążę i choroby? To byłoby uczciwe podejście do sprawy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

a ja skomętuję to tak ten śwai po prostu jest chory!!!!!
pozatym ja osobiście nie chciałbym obwiniać ani młodacianych ani tłustych starszych czyli lepiej sytuowanych to wszystko działa na zasadzie pomocy wzajemnej mafijno rodzinnej cóż....pomoc ze strony państwa ? parasol? dobre sobie państwo nie potrafi ową młodzierz wyprowadzić na prostą bo niby kontakt utrudniony aha.....młody raczej bardziej będzie ufał sponsorowi niż jakiemuś tak funkcjonariuszowi publicznemu który podchodzi do sprawy chłodno mówiąc to jest fe...fuj ...tak niestety jest nie to co sponsor który rozumie wykorzystując siobie małoletniego jego naiwność i młode ciało ale podchodzi napewno mniej chłodno do tego człowieka niż funkcjonariusz publiczny zajmujący się problemem
obrzydliwość która jest stara jak świat bo od zawsze istnały takie trendy gdzie ktoś własnie opiekował-czy jak teraz to się ładnie nazywa wykożystywł innych seksualnie rzym, grecja,starorzytne chiny ,japonia to nie jest świerzy problem a twkwiący od zarania dzejów w naszych społeczeństwach
no ale w tym świecie czasie cywilizacji są funkcjonariusze publiczni którzy mają przeciwdziałać bo dostają za to szmal-forsę no i lecimy są żli i dobrzy no i pokrzywdzeni też....oczywiście eh....ten świat

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bo niby wykształcony - dlatego.
Winna jest strona, która inicjuje spotkania. A jeśli tą stroną jest młodzież, to winna jest głównie rodzina, bo źle wychowała latorośl.
Nie będzie winien dziad, jesli młódka się na niego naparła i powiedziała koleżance (albo się założyła), że go zaliczy.
Które moje zdanie oceniłaś za brednie. Bo przecież nie każde, ale konkretne. Podaj. I zanim wyzwiesz kogoś od osłów to najpierwa sama pomyśl, czy druga strona ma rację albo choć trochę racji.
Ponadto - oprócz stwierdzenia faktu nie zaryzykujesz żadnego pomysłu? "Dzięki" takim osobom jak Ty żadne dyskusje się nie potoczą. Umiesz tylko obrażać dyskutantów?
Podobnie dzieje się w Trójmieście? Widzisz? Znasz problem? Zgłosiłaś na policję albo do organizacji? A jeśli studiujesz, to omówiłaś problem z kolegami i koleżankami? Jakie jest ich zdanie? A może są wakacje i nie możesz skonsultować sprawy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry tekst. Zjawisko w Krakowie nie jest odosobnione. Podobnie dzieje się w Trójmieście.

Odnośnie wypowiedzi Mirnala... Żenujące, że człowiek niby to taki wykształcony opowiada takie brednie. Co ma jedno do drugiego? I dlaczego mimo wszystko bardziej usprawiedliwiasz tych brzuchatych staruchów łakomiących się na młode dziewczyny?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli jakaś młodociana dziwczyna podrywa dziada z brzuchem, to ona powinna być karana.
Jesli on podrywa to on powinien byc karany, ale pod warnkiem, że widac na oko jej nieletność. Bo samo podrywanie chyba nie jest zabronione. Nie wiem, bo się tym od dawna nie interesuję...
I policja nie powinna prowokacji zakładać na dziadów młodymi prost. albo podstawionymi agentkami.
W USA to powszechne zjawisko, że panienki z dobrego domu podrywają jeleni na ciuchy i perfumy.
I tam też trudno zwalczyć to zjawisko.
Autorka ma dość sugestywne nazwisko... W dzieciństwie słyszałem o Tomciu Paluchu. Czekamy na artykuło zapobieganiu ciąży w wykonaniu autora Konstantego Gumki...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.