Facebook Google+ Twitter

W tym roku wybory do Parlamentu Europejskiego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-01 19:41

Za pół roku będziemy wybierać deputowanych do Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z obecnymi zapisami traktatowymi Polska w przyszłej kadencji ma do obsadzenia 50 miejsc, 4 mniej niż obecnie.

Gdyby w życie wszedł traktat lizboński, to dodatkowo jeszcze jeden Polak zasiadłby w Europarlamencie.

Czerwcowe wybory odbędą się na starych zasadach, zgodnie z traktatem nicejskim. Ale jeśli kilka miesięcy później Irlandczycy w powtórnym referendum przyjmą dokument z Lizbony i proces ratyfikacji zakończy się, to liczba europosłów zostanie zwiększona w trakcie kadencji. Liczniejszą reprezentację będzie miało kilkanaście państw, w tym Polska.

Dotychczasowe sondaże w krajach członkowskich wskazują na to, że w czerwcowych wyborach dobry wynik z 2004 roku powtórzą Chadecy, obecnie największa grupa w Parlamencie. Druga pod względem liczebności będzie zapewne frakcja Socjalistów. A jeśli tak, to wszystko wskazuje na to, że te dwie grupy zdecydują o obsadzie przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

Mówi się, że przez pierwsze dwa i pół roku szefem będzie Chadek, w drugiej połowie kadencji Socjalista. W dyskusji na ten temat pojawia się polski akcent, bo kilka europejskich gazet pisało o szansach Jerzego Buzka na to stanowisko.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.