Facebook Google+ Twitter

W ubiegłym roku Polacy odwrócili się od gier liczbowych

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-08-29 10:04

W ubiegłym roku Polacy odwrócili się od gier liczbowych. Co zrobił w tej sytuacji zarząd spółki? Od 7 lipca w Dużym Lotku podniósł stawkę za zakład prosty z 1,25 złotych na 2 złote. Na razie graczy jest mniej niż w innych miesiącach roku.

Andrzej Darul z Katowic ma nadzieję, że wielka wygrana trafi się także jemu. Arkadiusz GolaWakacje szkodzą

Spółka tłumaczy spadek zainteresowania grą wakacjami: w lipcu i sierpniu zawsze sprzedaż zakładów jest mniejsza i uspokaja, że liczba zakładów wzrasta, bo uatrakcyjniono gry. Jeśli pieniędzy od graczy będzie mniej, będzie też mniej pieniędzy na sport dzieci, młodzieży i niepełnosprawnych oraz na modernizację, remonty i dofinansowanie inwestycji sportowych, choć to akurat graczy najmniej obchodzi. Totalizator oddaje na ten cel procentową kwotę dopłaty pobieranej w Dużym Lotku i Multi Lotku. Sprzedaje także losy loterii pieniężnych, tzw. zdrapki. Ocenia się, że klientami 11 tysięcy polskich kolektur Totalizatora Sportowego jest blisko 60 proc. Polaków. Nic dziwnego: spółka realizuje monopol państwa w grach liczbowych i loteriach pieniężnych. Sprzedaż gier liczbowych i loterii pieniężnych w 2004 r. to wartość około 2,5 mld złotych, natomiast zysk ze sprzedaży podstawowej wyniósł ponad 204 mln złotych. Co roku do budżetu państwa trafia z Totalizatora Sportowego miliard złotych. W roku 2004 było to 1,33 mld wraz z dywidendą.

- W latach 2000-2004 następował systematyczny wzrost sprzedaży gier liczbowych - średnio rocznie 4,30 proc. W 2005 roku zmniejszyła się dynamiki sprzedaży - wyjaśnia Magdalena Wojciechowska, rzeczniczka prasowa TS.

Jak skusić los

To było groźne dla wyniku spółki, a także niekorzystne dla miasteczek budujących obiekty sportowe z pieniędzy Totalizatora, bo to jedna z najważniejszych kas polskiego sportu. W 1994 roku Sejm wprowadził obowiązkową dopłatę do stawek wszystkich gier liczbowych organizowanych przez TS. Przekazywana jest ona do Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu. Przeznacza się ją na rozwój i promowanie sportu wśród dzieci, młodzieży i niepełnosprawnych oraz modernizację, remonty i dofinansowanie inwestycji sportowych. W 2003 roku podniesiona została wysokość dopłaty do 25 proc. W 2004 roku przekazano do MENiS około 480 mln zł, zaś do Ministerstwa Kultury około 120 mln zł.

W 2006 roku spółka wprowadziła zmiany w Dużym Lotku, by przyciągnąć grających: gwarantowana wygrana za "trójkę" wzrosła z 10 do 16 złotych. Jednak od 7 lipca 2006 r. stawka za prosty zakład wzrosła do dwóch złotych. Czy znów spadnie liczba zawieranych zakładów? W Totalizatorze Sportowym sugerują, że widać już pierwsze pozytywne efekty zmian na rzecz uatrakcyjnienia gier.

- W pierwszej połowie sierpnia 2006 r. w porównaniu z pierwszą połową sierpnia 2005 r. sprzedaż gier wzrosła o 14,9 proc. głównie dzięki modyfikacji w Dużym Lotku, bo w tej grze wzrost wynosi aż 39,95 proc. - dodaje Magdalena Wojciechowska. Ale dopiero jesienią okaże się, czy więcej Polaków polubiło droższy Duży Lotek.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Moje 3 grosze na ten temat
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.