Facebook Google+ Twitter

W ukraińskich szkołach nadal chwalą "bohaterów UPA"

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-11-29 08:54

Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia, skupiające 4 tysiące Kresowiaków, uważa, że na Ukrainie odradza się nacjonalizm, a wraz z nim antypolskie nastroje. Dlatego członkowie tej organizacji chcą szukać pomocy w Brukseli - dowiedziała się "Polska".

- Nacjonalistyczne nastroje na zachodzie Ukrainy niewątpliwie mają miejsce, ale na pewno nie zagrażają stosunkom politycznym między Warszawą a Kijowem. Na całym zamieszaniu może skorzystać tylko Rosja - ostrzega Przemysław Żurawski vel Grajewski, ekspert od polityki międzynarodowej.

Organizacja Kresowiaków w grudniu wyśle skargę do Parlamentu Europejskiego. Kresowiacy zaniepokojeni są renesansem szowinistycznych nastrojów wśród Ukraińców, coraz głośniej deklarujących swoją niechęć do Polaków i wygłaszających hasła gloryfikujące Ukraińską Powstańczą Armię. - Takie nastroje dobrze pamiętamy z czasów rzezi wołyńskiej.

Kresowiacy poskarżą się Unii Europejskiej na Kijów. W grudniu list ze skargą trafi do Sejmu i BrukseliZachodnia Ukraina uważa UPA za bohaterów narodowych, zapominając o tym, że byli to ludobójcy. UPA wymordowała w latach 40. ze sto tysięcy Polaków z Wołynia, Polesia i Galicji Wschodniej - mówi "Polsce" Zygmunt Mogiła-Lisowski, prezes Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia. Obecnie na Ukrainie mieszka ok. miliona Polaków.

W styczniu przyszłego roku na Lwowszczyźnie powstanie w miejscowej szkole klasa im. Stepana Bandery. Mają w niej odbywać się lekcje wychowawcze, których bohaterami pozytywnymi będą bojownicy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (której przewodził Bandera) i UPA. Pomysł wspierają finansowo m.in. deputowani ludowi Ukrainy.

Podobnych pomysłów znajdziemy na Ukrainie więcej.

Więcej na stronie www.polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.