Facebook Google+ Twitter

W upał pamiętaj o zwierzętach!

Lato to pora roku szczególnie trudna nie tylko dla osób starszych i dzieci, które nie powinny w godzinach południowych przebywać na słońcu, z powodu wysokich temperatur cierpią także zwierzęta. Postaraj się im trochę ulżyć!

Kotkowi jest gorąco;-) Fot. Marcin Wasilewski / Fot. Marcin WasilewskiNigdy nie zostawiaj swojego zwierzaka
w zamkniętym samochodzie! Tłumaczenie, że „poszedłem tylko na 10 minut po bułki” świadczy o braku odpowiedzialności właściciela. O ile bowiem na zewnątrz temperatura oscyluje w okolicach 30 stopni Celsjusza, to już wewnątrz zamkniętego samochodu może być ona nawet dwukrotnie wyższa (60 stopni), co przy braku tlenu stanowi dla nieszczęsnego zwierzęcia okropną torturę! Pamiętamy wszak ze szkoły, że białko ścina się w temperaturze ok. 40 stopni Celsjusza, pozostawienie więc zwierzęcia w nagrzanym samochodzie może doprowadzić do jego śmierci. Lepiej już uwiązać zwierzę na zewnątrz, najlepiej w cieniu...

Ważne jest także, aby nadmiernie nie eksponować na działanie światła słonecznego naszych zwierząt domowych. Akwarium ustawione w nasłonecznionym pokoju nagrzewa się; należałoby więc pomyśleć chyba, jeżeli istnieje taka możliwość, nad przysłonięciem okna lub przeniesieniem tegoż „lokum naszych pupili” do innego pokoju. Podobnie ma się sprawa z innymi małymi zwierzątkami, np. chomikami i królikami, które z racji dość grubego futra także bardzo odczuwają wysokie temperatury. Warto więc wychodząc z domu, jeśli umiejscowienie mieszkania na to pozwala, pozostawić im choć uchylone okno, aby umożliwić napływ świeżego powietrza.Chomik uciekł z gorącego domku i wyrzucił swoją "pierzynkę";-) Fot. Marcin Wasilewski / Fot. Marcin Wasilewski

Nawet leśne zwierzęta lubią korzystać z bliskości wody;) Fot. Marcin Wasilewski / Fot. Marcin WasilewskiTrzeba także bezwzględnie pamiętać o zapewnieniu naszym milusińskim świeżej wody; niejednokrotnie widziałem ludzi spacerujących nad morzem z psami, którzy o ile potrafili zadbać o wodę dla siebie, to już o tym, że pies po paru godzinach siedzenia na słońcu także by się napił - niestety zapominali. Również małe gryzonie, które na co dzień prawie nie piją wody (wystarcza im wilgotny pokarm, np. owoce) w te upalne dni częściej zaglądają do miseczki lub poidełka. Konieczność zapewnienia podopiecznym wody dotyczy nie tylko zwierząt, ale i kwiatów, które pozostawione na okres naszego dłuższego wyjazdu bez regularnego podlewania, prawdopodobnie wyschną, chyba że mamy akurat kaktusy Lithopsy podlewane co 2-4 tygodnie.

Pamiętajmy więc, że to co zazwyczaj dokucza nam, jak choćby upał,
jest także bardzo dotkliwe i dla zwierząt, które są pod naszą opieką. Stwórzmy więc im warunki, aby łatwiej mogły przetrzymać tak wysokie temperatury.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Uuuu, sławny chomik! Zaraz polecę do niego po aurograf :)!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.