Facebook Google+ Twitter

W Urugwaju zalegalizowano marihuanę. Prezydent podpisał ustawę!

Prezydent Urugwaju podpisał ustawę legalizującą produkcję i sprzedaż marihuany, a także powołał specjalną agencję rządową, która będzie kontrolować nowy sektor gospodarki.

 / Fot. By United States Fish and Wildlife Service [Public domain], via Wikimedia CommonsPrezydent Urugwaju, José Mujica, podpisał w środę (7 maja) ustawę, zgodnie z którą państwo za pośrednictwem specjalnej agencji rządowej będzie ustalać cenę narkotyku - donosi polskieradio.pl za PAP.

Agencja ta to Instytut Regulacji i Kontroli Konopi. Zgodnie z wydanym rozporządzeniem, jeden gram marihuany ma kosztować równowartość 3 złotych. Zakupu będzie mógł dokonać tylko zarejestrowany użytkownik (prowadzony będzie specjalny rejestr), który ukończył 18 lat i na stałe mieszka w Urugwaju. Miesięcznie, będzie mógł kupić 40 gram suszu.

Marihuanę kupić będzie można tylko w licencjonowanych aptekach. W sprzedaży znajdzie się pięć odmian konopi z maksymalnie 15 - procentową zawartością substancji czynnej.

Ponadto, Urugwajczycy będą mogli hodować do sześciu krzaków konopi i produkować maksimum 480 gramów suszu rocznie. Z zastrzeżeniem, że hodowla będzie odbywać się wyłącznie do użytku osobistego.

W grudniu 2013 r. został pierwszym państwem na świecie, którego parlament uchwalił tego rodzaju ustawę. Jednym z jej inicjatorów był prezydent Mujica.

Ustawa ma na celu przede wszystkim przeciwdziałanie nielegalnemu przemytowi i handlowi narkotykami. Specjaliści uważają również, że legalny dostęp do marihuany odciągnie ludzi od zażywania tzw. twardych narkotyków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.