Facebook Google+ Twitter

W USA ruszają prawybory republikańskie

We wtorek, 3 stycznia, od prawyborów w Iowa rozpoczyna się republikańska kampania wyborcza, która wyłoni tegorocznego kontrkandydata Baracka Obamy. Zapowiada się ciekawie, gdyż jak na razie wśród kandydatów do nominacji nie ma wyraźnego lidera.

Tegoroczna amerykańska kampania wyborcza zapowiada się na wyrównaną. Przy utrzymującym się wciąż niskim wzroście gospodarczym, wysokim bezrobociu i złych notowaniach prezydenta Obamy Republikanie mają szansę na wprowadzenie swojego kandydata do Białego Domu, chociaż nie mogą mówić o wyraźnej przewadze nad urzędującym prezydentem. Kontrkandydat Obamy zostanie wyłoniony na sierpniowej konwencji w Tampa, ale w praktyce o nominacji przesądzą wyniki partyjnych prawyborów, z których pierwsze (w formule tzw. caucusów) odbędą się 3 stycznia w stanie Iowa.

Mitt Romney / Fot. Mitt Romney MediaWydaje się, że najmocniejszą pozycję wśród kandydatów republikańskich ma Mitt Romney, biznesmen i były gubernator Massachusetts. Romney ubiegał się już o nominację prezydencką 4 lata temu, kiedy to przegrał z Johnem McCainem. Atutem Romneya jest przede wszystkim poparcie dużej części partyjnego establishmentu i dobry dostęp do źródeł finansowania. Na jego korzyść może też działać popularność wśród wyborców niezależnych i reputacja polityka umiarkowanego, dzięki czemu wśród kandydatów republikańskich zdaje się mieć największe szanse na pokonanie Obamy.

Atuty te są jednak też źródłem słabości Romneya. Dla dużej części konserwatywnego skrzydła partii, powiązanej z ruchem Tea Party i środowiskami ewangelikanów, jest on za mało konserwatywny i zbyt powiązany z establishmentem w Waszyngtonie. Ze względu na kompromisy z Demokratami, które Romney musiał zawierać jako gubernator Massachusetts, jest też dla tea party mało wiarygodny.

Głównym wątkiem dotychczasowej kampanii republikańskiej jest więc poszukiwanie przez partyjnych konserwatystów alternatywy dla Romney’a. Początkowo w tej roli widziano byłą gubernator Alaski i kandydatkę na wiceprezydenta z 2008 r. Sarah Palin. Jednak kontrowersyjna była gubernator ostatecznie nie zdecydowała się na start w wyborach. Jej miejsce jako czołowa kandydatka konserwatywna zajęła Michele Bachmann, kongresmanka z Minnesoty. Rick Perry podczas konferencji Values Voter Summit / Fot. Gage SkidmoreJej kampania osiągnęła apogeum w połowie sierpnia, kiedy Bachmann wygrała tzw. Ames straw poll (niewiążące, sondażowe głosowanie wśród uczestników republikańskiego eventu w Ames w Iowa). Jednak w kolejnych miesiącach Bachmann utraciła część zwolenników na skutek licznych publicznych wpadek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.