Facebook Google+ Twitter

W wakacje centrum krwiodawstwa nie odpoczywa. Potrzebna krew!

Wakacje, beztroska, czas odpoczynku, ale letnie miesiące obfitują również w wypadki i urazy, a krwi w bankach z każdym dniem jest coraz mniej. Szczególnie brakuje grup 0 i A, centra krwiodawstwa apelują o ofiarność. Dowiedz się czy możesz pomóc.

 / Fot. https://pixabay.com/pl/krwi-fiolki-analiza-laboratorium-20745/Jak każdego roku, tak i tym razem w okresie wakacji zapotrzebowanie na krew gwałtownie wzrosło. Wzmożona częstotliwość wypadków zwiększa ilość krwi przetaczanej przez lekarzy podczas zabiegów i operacji. Doprowadziło to do stanu dużego deficytu w bankach krwi. Szczególne braki są w zasobach krwi grupy 0Rh-, ABRh-, BRh-. ARh- oraz ARh+.

Sytuacja jest poważna, zapotrzebowanie na krew nie spada, natomiast stale brakuje dawców. Centra krwiodawstwa zachęcają społeczeństwo do oddawania krwi. Wbrew pozorom nie jest to tak straszne, jak mogłoby się wydawać, a procedura dopuszczająca do zostania dawcą, tak skomplikowana.

Każda osoba między 18 a 65 rokiem życia ważąca ponad 50 kilogramów może pomóc. Dyskwalifikacją stałą objęte są jedynie osoby cierpiące na poważne schorzenia (choroby serca, skóry, układu pokarmowego, cukrzyca, problemy z tarczycą), choroby zakaźne, oraz osoby uzależnione od alkoholu czy narkotyków.
Dyskwalifikacja czasowa obejmuje osoby, które niedawno przechodziły operacje, zabiegi, szczepienia, poważne choroby, przebywały w krajach, gdzie występują choroby tropikalne oraz osoby, które nie przeszły pomyślnie oceny ogólnego stanu zdrowia.

Jest to całkowicie bezpieczny proces, a wszystko odbywa się pod kontrola lekarzy. Na podstawie wypełnionego kwestionariusza (do którego wypełnienia konieczny jest ważny dokument ze zdjęciem, nr PESEL i adresem) oraz badań stanu ogólnego lekarz może zlecić pobranie próbki krwi, potrzebnej do zbadania poziomu hemoglobiny.

Podczas konsultacji z lekarzem oceniany jest ogólny stan dawcy, a więc jego wygląd, proporcja masy ciała do wzrostu, temperatura (nie może być wyższa niż 37 stopni), tętno i ciśnienie krwi, stan skóry oraz węzłów chłonnych. Jeśli lekarz stwierdzi, że osoba badana może bezpiecznie oddać krew następuje proces donacji.

Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi, co zajmuje od 5 do 8 minut. Po zabiegu, dawca pozostaje jeszcze w stacji na krótki czas regeneracji po czym otrzymuje posiłek (8 tabliczek czekolady) potrzebny do odzyskania sił. Po oddaniu krwi można uzyskać od stacji zaświadczenia usprawiedliwiającego nieobecność w pracy lub szkole. Na specjalne życzenie dawcy, stacja może zwrócić koszty dojazdy do najbliższego punktu poboru krwi.

Cały proces od rejestracji po regenerację zajmuje od 40 minut do godziny. To cały czas jaki należy poświęcić aby pomóc w tak ważnej sprawie i uratować komuś życie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.