Facebook Google+ Twitter

W wakacje nastolatki piją "ile się da"

Czas wakacji jest dla młodzieży, nie tylko szkolnej, czasem wolności. Często ta wolność jest celebrowana poprzez nadmierne spożycie alkoholu. Po napoje wyskokowe sięgają już nie raz 12-latkowie.

http://www.flickr.com/photos/andydr/4755880/ / Fot. http://farm1.static.flickr.com/4/4755880_aba07a806c_b.jpgDane Państwowej Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) są bardzo alarmujące. Do picia alkoholu w czasie wakacji przyznaje się aż 90 proc. młodzieży poniżej 18. roku życia. Spożywa go 60 proc. chłopców i 54 proc. dziewczyn, co pokazuje smutną prawdę, że nastolatki wcale nie odstają w piciu od swoich rówieśników. Sprzyja temu duża ilość wolnego czasu, często nieodpowiednio zagospodarowanego, brak kontroli ze strony nauczycieli i rodziców, wyjazdy - podkreśla Jolanta Terlikowska, kierownik Działu ds. Rodziny i Młodzieży PARPA. Trudno się nie zgodzić z tymi słowami. Dla młodego człowieka kontakt z alkoholem jest jak krok w dorosłość, sięganie po zakazany owoc, który nie zawsze smakuje jak mityczne nektar i ambrozje. Nadmierne spożycie powoduje wiele wypadków wśród młodzieży, które mogą doprowadzić do życiowych tragedii.

Rodzice nie powinni w żadnych okolicznościach częstować dzieci alkoholem, unikać sytuacji, kiedy przy nich piją. Powinni także sprawdzić, z kim ich dzieci wyjeżdżają na wakacje. Zadaniem samorządów jest kontrola punktów z alkoholem pod kątem sprzedaży nieletnim. Każdy z nas powinien reagować, gdy widzi, że ktoś sprzedaje alkohol nieletniemu - apeluje Jolanta Terlikowska. Każdy z nas chyba znalazł się w sytuacji gdy byliśmy świadkami sprzedaży alkoholu nieletniemu. Nasza reakcja na takie zachowanie może uratować nie jednemu nastolatkowi życie.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Copacensurada.JPEG / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/47/Copacensurada.JPEGAle wakacyjny problem alkoholowy to nie tylko zmartwienie w naszym kraju. Eurocross to holenderska organizacja pomagająca urlopowiczom w kłopotach za granicą. Z jej raportu wynika, że młodzi wypoczywający bez kontroli rodziców średnio 17 drinków dziennie. Pod wpływem alkoholu nastolatkowie wszczynają bójki, skaczą z hotelowych balkonów czy nawet powodują wypadki samochodowe. Szpitale w wielu krajach Europy notują przypadki odtruwania organizmu młodych ludzi po zatruciu alkoholowym. W zeszłym roku Eurocross pomógł ponad 1000 Holendrów w wieku 15 - 25 lat, którzy mieli problemy z powodu nadużycia alkoholu.

Najważniejsze jednak aby młody człowiek z rodzinnego domu wyniósł przekonanie o szkodliwości alkoholu. W przeciwnym razie ciekawość okaże się silniejsza od rozsądku. Jak mówi stare przysłowie "wszystko jest dla ludzi" ale każdy wie "co za dużo, to nie zdrowo".

Źródła:
wp.pl
dutchnews.nl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.