Facebook Google+ Twitter

W walentynki spotkaj się z nami na kładce zakochanych w Warszawie

Gdzie w stolicy jest kładka zakochanych? Od kilku miesięcy staramy się, by stała się nią kładka nad ulicą Książęcą, na wzór "mostów zakochanych" w różnych miastach Europy. Jeśli podoba Wam się nasz pomysł, to 14 lutego o godzinie 14, przyjdźcie na kładkę nad Książęcą.

 / Fot. Lidia RaśTradycję zawieszania kłódek na moście przez zakochanych opisał w swojej powieści "Trzy metry nad niebem" Federico Moccia. Wg legendy, zakochani wieszają kłódki i łańcuszki na mostowej latarni, a klucze wrzucają do rzeki. Oczywiście potem już nigdy się ze sobą nie rozstają.

W Europie takie mosty zakochanych ma wiele miast: Werona, Rzym (tu kłódek było tak wiele, że władze musiały doczepić dodatkowy łańcuch), Paryż, Wilno, Praga. W Polsce doczekały się ich Wrocław, Kraków (specjalnie taką kładkę wybudował), Bydgoszcz. Dlaczego takiego sympatycznego miejsca nie miałaby mieć Warszawa? Tym bardziej, że próby już były...

Pierwotnie wybór padł na most Świętokrzyski, ale romantyczny pomysł warszawiaków zgubiła przyziemna żądza pieniędzy. Kłódki zostały rozkradzione na złom. My proponujemy kładkę nad ulicą Książęcą.

Sama kładka nie jest może architektonicznym cudem świata, ale otoczenie jest wspaniałe. Piękny park w stylu sentymentalnym, leży na terenie dawnego "Książęcego", czyli ziem, które otrzymał od Stanisława Augusta Poniatowskiego jego brat, Kazimierz Poniatowski. Są tu piękne miejsca, które zachęcają do spacerów, sporo tu tajemniczych ścieżek i budowli. Jedna z nich to tzw. Elizeum - rotunda z podziemną grotą, w której najwyższa sala ma ponad 8 metrów wysokości! Podobno Kazimierz Poniatowski miał tu odbywać potajemne spotkania.
Nie jest wykluczone, że po rewitalizacji Elizeum i wykonaniu innych prac, będzie możliwe jego zwiedzanie.

14 lutego, o godzinie 14, spotykamy się na kładce. Wy - zakochani i my - redakcja. / Fot. Lidia RaśKładka zakochanych wpisuje się w szerszy projekt, który chcemy stworzyć: Warszawski Trakt Zakochanych, czyli tematyczny pieszy szlak turystyczny o zasięgu lokalnym (Powiśle), obejmujący miejsca i obiekty związane z dziedzictwem kulturowym z hasłem przewodnim „Zakochani w Warszawie”. Tworzy go jakaś ilość punktów-miejsc związanych z zakochanymi osobami" - pisała o pomyśle Ewa Szafranowicz, inicjatorka akcji .

Ewa podkreśliła: Ważne, aby zwrócić uwagę na możliwość powiązania z Traktem twórców w szeroko pojętym obszarze kultury i nauki (muzyka, literatura, malarstwo, nasi zdobywcy Nobla) i „wyraźnych” osobowości Warszawy z dawnych lat (może znajdziemy powiązania z Wiechem, Ćwierczakiewiczową), jak również lokalnie znanymi postaciami, a dziś zapomnianymi. Postaci tego typu są inspiracją do szczególnych podróży kulturowych. Jest to zjawisko powszechne na świecie, a raczkujące u nas. Swoiste poznawanie miłosnej, emocjonalnej strony miasta, jego SERCA poprzez inne niż dotychczas odczytywanie miejsc i postaci".

Także poszukiwanie warszawskich historii miłosnych jest częścią tego projektu. Zapraszamy! Dołączcie do nas!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Masz rację, Alu, w takiej okolicy z pewnością też można wypatrzeć coś ciekawego - link link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo żałuję, ale niestety mnie nie będzie :(

Komentarz został ukrytyrozwiń
edi
  • edi
  • 14.02.2011 09:53

Romantyczna wycieczka krajoznawcza w dniu komercyjno-konsumpcyjnego romantyzmu-uf....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Będę !

Komentarz został ukrytyrozwiń
To je Polsza!
  • To je Polsza!
  • 05.02.2011 09:29

Mam pewne wątpliwości:
1 Gdzie strumyk, do którego wrzuci się kluczyki?
2 Jezeli komus podczas zakladania klodki ta wymknie sie z rak i spadnie na przejezdzajacy samochod, to co bedzie? Moim zdaniem jest to nieodpowiedzialne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy :)
Myślę, że te moje, mieszkające w Warszawie, młodsze dzieciaczki - wnuczęta i te starsze - córka z zięciem, jeżeli im czas pozwoli wybiorą się na walentynkowe spotkanie na kładce. Wszyscy uwielbiają czas spędzać w plenerze.
:) Babcia Z Poznania obecna będzie myślami w oczekiwaniu relacji ze spotkania na warszawskiej kładce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Im więcej osób tym lepiej! :-) Zapraszamy z dzieciaczkami :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przykład idzie z góry, Pani Lidio :)
Sama chętnie wybrałabym się na walentynkowy spacer, bo okolica, opisana w tekście kusi urokiem przedstawionego otoczenia. Oddziela mnie jednak od tego miejsca ok. 300 km.
Może Córka wybierze się tam ze swoją zakochaną Rodzinką (o ile Mąż nie będzie miał dyżuru na lotnisku, bo Dzieci jeszcze dyżurują z Mamą w domu :) )

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Alicjo, ależ oczywiście, zakochana redakcja! :-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

P. Lidiooooooo...ooo :)
Dlaczego: "14 lutego, o godzinie 14, spotykamy się na kładce. Wy - zakochani i my - redakcja."?
Cóż to redakcja nie może być zakochana? ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.